Ciekawe miejsca: Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni

Ostatnio wybraliśmy się z Mikołajem na dwie ciekawe, lokalne wycieczki. Obydwie w jedno miejsce. Chodzi o Leśny Ogród Botaniczny Marszewo, a właściwie las i ścieżki dydaktyczne biegnące wokół ogrodu. Przez pandemię koronawirusa sam ogród pozostaje niestety zamknięty do odwołania.

Zanim jednak opiszę Wam, którędy spacerowaliśmy, chciałabym przedstawić Wam ogród, który (mam wrażenie) nie jest zbyt dobrze rozreklamowany. Mieszkamy w Rumi (8 km od ogrodu) od 5 lat, a Marcin wcześniej w ogóle nie słyszał o tym miejscu. Tam samo wielu moich znajomych z Trójmiasta i okolic. Podejrzewam, że ja wiedziałam o tym miejscu wcześniej tylko dlatego, że pracuję w szkole i były tam organizowane klasowe wycieczki.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo zlokalizowany jest w Gdyni przy ul. Marszewskiej 5. Możliwy jest tam dojazd autem oraz autobusami linii 191 i 288. Należy wysiąść na przystanku Ogród Botaniczny Marszewo (przystanek na żądanie). Jeśli podróżujecie autem, polecam Wam zaparkowanie na jednym z dwóch parkingów, które zaznaczyłam na poniższej mapie:

Jeśli chcecie spacerować btraasami, które opisaliśmy, podążajcie według krótkich strzałeczek.

Gdy ogród normalnie funkcjonuje, można korzystać z jego oferty w dni powszednie od 10 do 14 oraz w nieświąteczne niedziele w godzinach 10-16.

Co roku w okresie od wiosny do jesieni, w Marszewie organizowane są „Ogrodowe Niedziele” – rodzinne wydarzenia dedykowane indywidualnym odwiedzającym. Można wtedy zwiedzać Ogród oraz brać udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo i in.). Niekiedy liczba miejsc jest ograniczona i należy się zapisać na warsztaty. W ogrodowe 2 niedziele rozpalane jest także ognisko (prowiant należy przygotować we własnym zakresie). Wstęp na teren ogrodu oraz warsztaty jest bezpłatny. O bieżących wydarzeniach organziowanych na terenie Marszewa, możecie dowiedzieć się z fanpage Nadleśnictwa Gdańsk, np. klikając tutaj.

Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie

Wracając do naszych dwóch niedawnych wypraw – podczas pierwszej z nich zdecydowaliśmy się na spacer ścieżką Alicji w Zaczarowanym Lesie. Trasa biegnie schodami i krętymi ścieżkami pod górę i w dół w przez las, dlatego raczej nie polecamy jej rodzinom z dziećmi w wózkach. Za to samodzielnie spacerującym (lub w chuście/nosidle) maluchom jak najvardziej! Trasa liczy 600m długości. Jej przejście zajmie Wam około 45 minut. Podczas spaceru będziecie mogli zobaczyć leśny świat w makro i mikroskali, poznać liczne ciekawostki oraz spróbować odnaleźć się w leśnym labiryncie.

Szlak korzeni

Kolejną ciekawą trasą spacerową jest Szlak Korzeni. Ścieżka jest przystosowana dla wózków, chociaż większą część trasy będziecie pokonywać pod górę. Po drodze można zajrzeć do kilku chatek z wystawami tematycznymi. Niestety, kiedy my spacerowaliśmy trasą z chatki były zamknięte. Podczas spaceru można poznać sporo ciekawostek o lesie, w którym się znajdujemy. Jest też kilka ławeczek do odpoczynku. Trasa liczy około 1200 m. Pokonacie ją w około godzinę.

Polecamy spacery w pobliżu Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie. Pamiętajcie, że nawet gdy ogród jest zamknięty, ścieżki dostępne są dla spacerowiczów, bo zlokalizowane są poza ogrodzonym obszarem ogrodu. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do odwiedzenia tego miejsca. Korzystajcie z niego, jeśli jesteście z Trojmiasta i okolic, lub zatrzymujecie siętutaj w wakacje.

1 comment on “Ciekawe miejsca: Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni

  1. Super! Dzięki za ten wpis, dobrze wiedzieć ile zajmie przejście każdej ze ścieżek oraz z czym się zmierzymy po drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *