DIY Geometryczny karmnik dla ptaków
W zeszłym roku przygotowałem wpis o karmniku, był jednym z pierwszych na blogu (znajdziesz go tutaj – część 1 oraz druga). Na rozpoczęcie nowej dekady przygotowałem nowy projekt, który wpisuje się w obowiązujące trendy architektoniczne. To jest karmnik na skalę naszych możliwości. Tym karmnikiem otwieramy oczy niedowiarkom i nie jest to nasze ostatnie słowo.
Nowy karmnik jest alegorią tego bloga. Proste linie symbolizują jasne instrukcje, którymi się dzielimy we wpisach. Płaszczyzna dachu równoległa do konstrukcji przywodzi na myśl spójność i równowagę treści poważnych i doniosłych z lekkimi i humorystycznymi. W końcu podłoga, która niejako zaburza harmonię, jak krnąbrne dziecko. Podłoga ta jakby woła do podziwiającego „stań popatrz na mnie”. W prostej linii wskazuję ona na nasz przekaz, który ma Was poruszyć, niejako wzbudzić do działania, burząc w Was dotychczasowy spokój.
Potrzebne materiały:
- Kantówka 20×20 mm 2200 mm
- 3 Formatki sklejkowe A4 o grubości 6 mm
- Klej do drewna
- Wkręty 25 mm oraz 40 mm
- Piła
Zaczynamy od przycięcia kantówki na 8 równych części o długości 16 cm. Ich końce przycinamy pod kątem 45 stopni, tak aby po złożeniu ze sobą 4 listewek powstawał kwadrat.
Sklejamy dwa takie kwadraty, ja dodatkowo wzmocniłem połączenia wkrętami o długości 25 mm.
Z listewki ucinamy jeszcze 8 sześcianów o boku 2 cm, które następnie przyklejamy na górnych częściach kwadratów (tak jak na zdjęciu) Do nich przymocujemy daszek.
Podstawa:
Z formatki wycinamy prostokąt o wymiarach 14 x 21 cm. Podstawę będziemy mocować w wyżłobieniach, które przygotujemy w kantówkach konstrukcyjnych (zdjęcie poniżej). Wyżłobienia są prostopadłe do rogów konstrukcji, mają głębokość ok 5 mm. Wykonałem je nacinając wpierw listwę piłką ręczną, resztę wydłubałem nożykiem. Miejsce łączenia podstawy z konstrukcją posmarujemy klejem.
Daszek:
Formatkę sklejkową przycinamy wzdłuż krótszego boku, jedną na 21 cm (powstanie kwadrat 21 x 21 cm) a drugą na 21,6 cm (21 x 21,6 cm). Pokrycie dachu przykręcimy na zakładkę, stąd różnica w długości. Do zamocowania daszka użyjemy wkrętów 40 mm. Przed wkręcaniem warto nawiercić otwory prowadzące. Z obu stron daszek wystaje na ok 1,5 cm
Przed malowaniem oszlifowałem wszystkie powierzchnie papierem o gradacji 180. Karmnik pomalowałem trzykrotnie preparatem do drewna, który został mi po budowie domku ogrodowego dla dzieci. Do zawieszenia konstrukcji użyłem sznura naturalnego.
Karmnik prezentuje się wspaniale, będzie idealny dla małych ptaszków, które grasują w naszym ogrodzie. Teraz czekamy na śnieg i pierwszych gości 🙂
- Postaw nam wirtualną kawę:
- pozostaw komentarz
- udostępnij artykuł w mediach społecznościowych
- polub naszą stronę na Facebooku i obserwuj nas na Instagramie
- oznaczaj nas za pomocą znacznika @dziecinnieproste
Bardzo ciekawy projekt karmnika. Gratulacje!
Ta wersja karmnika jest mega! 🙂
Baaardzo mi się podoba wizualnie.
Super projekt i wykonanie.