DIY Geometryczny karmnik dla ptaków

W zeszłym roku przygotowałem wpis o karmniku, był jednym z pierwszych na blogu (znajdziesz go tutaj – część 1 oraz druga). Na rozpoczęcie nowej dekady przygotowałem nowy projekt, który wpisuje się w obowiązujące trendy architektoniczne. To jest karmnik na skalę naszych możliwości. Tym karmnikiem otwieramy oczy niedowiarkom i nie jest to nasze ostatnie słowo.

Nowy karmnik jest alegorią tego bloga. Proste linie symbolizują jasne instrukcje, którymi się dzielimy we wpisach. Płaszczyzna dachu równoległa do konstrukcji przywodzi na myśl spójność i równowagę treści poważnych i doniosłych z lekkimi i humorystycznymi. W końcu podłoga, która niejako zaburza harmonię, jak krnąbrne dziecko. Podłoga ta jakby woła do podziwiającego „stań popatrz na mnie”. W prostej linii wskazuję ona na nasz przekaz, który ma Was poruszyć, niejako wzbudzić do działania, burząc w Was dotychczasowy spokój.

Potrzebne materiały:

  • Kantówka 20×20 mm 2200 mm
  • 3 Formatki sklejkowe A4 o grubości 6 mm
  • Klej do drewna
  • Wkręty 25 mm oraz 40 mm
  • Piła

Zaczynamy od przycięcia kantówki na 8 równych części o długości 16 cm. Ich końce przycinamy pod kątem 45 stopni, tak aby po złożeniu ze sobą 4 listewek powstawał kwadrat.

listewki mają długość 16 cm, końce przycięte pod kątem 45 stopni

Sklejamy dwa takie kwadraty, ja dodatkowo wzmocniłem połączenia wkrętami o długości 25 mm.

materiały potrzebne do stworzenia karmnika
sklejanie konstrukcji

Z listewki ucinamy jeszcze 8 sześcianów o boku 2 cm, które następnie przyklejamy na górnych częściach kwadratów (tak jak na zdjęciu) Do nich przymocujemy daszek.

kontrola jakości

Podstawa:

Z formatki wycinamy prostokąt o wymiarach 14 x 21 cm. Podstawę będziemy mocować w wyżłobieniach, które przygotujemy w kantówkach konstrukcyjnych (zdjęcie poniżej). Wyżłobienia są prostopadłe do rogów konstrukcji, mają głębokość ok 5 mm. Wykonałem je nacinając wpierw listwę piłką ręczną, resztę wydłubałem nożykiem. Miejsce łączenia podstawy z konstrukcją posmarujemy klejem.

nacięcia w które wsunę podstawę

Daszek:

Formatkę sklejkową przycinamy wzdłuż krótszego boku, jedną na 21 cm (powstanie kwadrat 21 x 21 cm) a drugą na 21,6 cm (21 x 21,6 cm). Pokrycie dachu przykręcimy na zakładkę, stąd różnica w długości. Do zamocowania daszka użyjemy wkrętów 40 mm. Przed wkręcaniem warto nawiercić otwory prowadzące. Z obu stron daszek wystaje na ok 1,5 cm

w trakcie skręcania
przed malowaniem, komora malarska

Przed malowaniem oszlifowałem wszystkie powierzchnie papierem o gradacji 180. Karmnik pomalowałem trzykrotnie preparatem do drewna, który został mi po budowie domku ogrodowego dla dzieci. Do zawieszenia konstrukcji użyłem sznura naturalnego.

po malowaniu
uczta przygotowana
karmnik na tle domku, który robiliśmy wiosną

Karmnik prezentuje się wspaniale, będzie idealny dla małych ptaszków, które grasują w naszym ogrodzie. Teraz czekamy na śnieg i pierwszych gości 🙂

3 comments on “DIY Geometryczny karmnik dla ptaków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *