DIY: glutek z dwóch składników
Dzisiaj mam dla was przepis na masę plastyczną przeznaczoną dla nieco starszych dzieciaków. Nie znam chyba dziecka w wieku od 8 lat w górę, które nie bawiło się lub nie słyszało o glutku. To według mnie świetna masa terapeutyczna. Zabawa glutkiem będzie znakomitym ćwiczeniem dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Jest też pomocny podczas terapii ręki oraz jako antystres.
Glutki opanowały świat. Glutki są wszędzie. Ona ma glutka. On ma glutka. I oni też. Glutki można kupić. Glutki można też zrobić samodzielnie w domu. I o tym właśnie będzie dzisiejszy wpis. Mam dla was przepis na glutka z dwóch składników.
Składniki
Do wykonania glutka będziecie potrzebować:
- około 50 ml żelu do prania Persil
- około 70 ml kleju biurowego w płynie
Opcjonalnie możecie dodać barwnik spożywczy i brokat.
Wykonanie
Przygotowanie rozpoczynamy od wlania do miseczki około 50 ml żelu do prania. Następnie, jeśli chcemy zabarwić naszego glutka, wykonujemy to właśnie na tym etapie. Do żelu dodajemy barwnik, brokat czy co tylko nam się podoba – np. koraliki, cekiny itp. Mieszamy łyżką do uzyskania jednolitej konsystencji.
Do zabarwionego (lub nie) żelu dodajemy około 70 ml kleju biurowego. Wszystko mieszamy dokładnie łyżką. Po chwili mieszania zauważymy, że masa gęstnieje i tworzy się tak zwany glut.
Masę mieszamy jeszcze przez chwilę, aż będzie odklejać się od miski.
Następnie przekładamy ją w dłonie i wyrabiamy jak ciasto. Jeśli masa zbyt mocno klei się do rąk, dodajemy jeszcze trochę kleju w płynie. Dodanie większej ilości kleju sprawi, że masa nie będzie aż tak mocno kleiła się do dłoni. Nasz glutek jest gotowy.
Ja przygotowałam glutka w trzech różnych kolorach, podczas zajęć terapeutycznych z moim uczniem. Jest to rozumny 10 letni człowiek. Dlaczego o tym piszę? A no dlatego, że do wykonania glutka użyłam żelu do prania i kleju. Pamiętajmy o tym, że zarówno żel do prania jak i klej, nie są składnikami spożywczymi. Uważam jednak, że dzieci w wieku około 8 lat, mają rozwinięte myślenie przyczynowo-skutkowe i nie będą próbowały jeść czy dotykać do oczu takiej masy. Dlatego też we wstępie napisałam, że mam dla was przepis na masę plastyczną dla starszych dzieciaków. Oczywiście jeśli macie ochotę wykonać glutka z młodszymi dziećmi, zróbcie to – jak najbardziej. Moim skromnym zdaniem, powinno się to jednak odbywać pod ścisłą opieką dorosłego. Starszym dzieciom należy zwrócić uwagę na to, że płyn do prania może je uczulić i aby takie przypadki zgłaszały nam, dorosłym. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku.
Przygotowałam dla Was też wpis o glutku z naturalnych składników. Mogą się nim bawić małe dzieci i nic się nie stanie nawet jeśli trafi do małej buzi 🙂 Wpis znajdziecie tutaj.
- Postaw nam wirtualną kawę:
- pozostaw komentarz
- udostępnij artykuł w mediach społecznościowych
- polub naszą stronę na Facebooku i obserwuj nas na Instagramie
- oznaczaj nas za pomocą znacznika @dziecinnieproste
oo tak, bardzo proszę o przepis na gluta dla maluchów 😀 mój 3 latek jest glutami zachwycony, a te sklepowe przerażają ilością chemii, po jednym takim zakupie szukam zdrowej alternatywy
W przyszłym tygodniu będzie przepis na naturalnego slime 🙂
Poproszę o przepis na gluta dla mniejszych dzieci 🙂
W przyszłym tygodniu będzie przepis na naturalnego slime 🙂
Ja też poproszę, prawdopodobnie mój póltoraroczniak ma zaburzenia SI więc będzie super zabawa. Czekam z niecierpliwością na naturalny przepis.