DIY: Sorter kolorów z plastikowych nakrętek

Bardzo lubię własnoręcznie tworzone rzeczy. Lubię wymyślać, projektować i majsterkować, co przy dziecku jest dość przydatną umiejętnością. Gdybym chciała kupować Mikołajowi każdą zabawkę, którą uznałabym, że powinien mieć, po pierwsze dawno temu byłabym bankrutem, a po drugie nie zawsze znalazłabym w sklepach to, co sobie wymyśliłam. Jedną z takich zabawek, a może trafniejszym byłoby określenie – pomocy edukacyjnych, jest sorter kolorów, który wykonałam z małą pomocą mojego męża, gdy Mikołaj miał 15 miesięcy i był wielkim fanem różnego rodzaju nakrętek (etap miłości do nich nadal trwa).

Do wykonania zabawki do sortowania kolorów oraz ćwiczenia motoryki małej będziecie potrzebować:

 • nakrętek z musów owocowych dla dzieci,
 • deski do krojenia,
 • bloku z kolorowymi kartkami,
 • nożyczek,
 • folii do laminowania,
 • laminatora,
 • kleju na gorąco,
 • taśmy dwustronnej,
 • wkrętarki
 • wkrętów do drewna
 • męża.

Na początek zaopatrujemy się w kilka opakowań musów dla dzieci w różnych smakach i tym samym z różnymi kolorami zakrętek. Uwaga! Kupując musy wróćcie uwagę, aby miały one również kolorowe ustniki. Z kolorowego bloku wycinamy kółka o średnicy ok. 3 cm odpowiadające kolorom nakrętek. Laminujemy je i wycinamy. Planujemy układ kółek na desce do krojenia. Moja deska to deska bukowa o wymiarach 24 x 14 cm. Naklejamy kółka za pomocą taśmy dwustronnej. Chodzi głównie o to, żeby kółka nie zmieniały swojego położenia na kolejnym etapie prac. Teraz oddzielamy wszystkie nakrętki od ustników. Nakrętki odkładamy na bok. Ustnik przykładamy na środek pierwszego kółka i wlewamy do środka klej na gorąco. Teraz potrzebujemy męża, wkrętów i wkrętarki, chyba że same potrafimy się nią posługiwać 🙂 Zanim klej w ustniku do końca zaschnie, wkładamy do niego wkręt i wkręcamy tak, aby „złapał” on deskę. Nie musimy wkręcać do samego końca. Grunt, żeby wkręt nie wystawał też z ustnika. Dla pewności i estetyki możemy zalać do końca ustnik klejem. I tak dalej, aż dojdziemy do ostatniego kółka.

Teraz możemy przystąpić do testów i sprawdzić, czy wszystko się trzyma na miejscu. Następnie możemy pokazać zabawkę dziecku, zrobić sobie kawę i cieszyć się chwilą spokoju.

Koszt wykonania zabawki: deska bukowa 10 zł, 6 musów owocowych x ok. 3 zł = 18 zł, wkręty, kawałek taśmy, klej na gorąco oraz kółka z papieru szacuję łącznie na około 4 zł = ok. 32 zł

PS. Musy zje dziecko lub my, więc ja nakrętki traktuję jako produkt recyklingowy. Gdyby tak na to spojrzeć, nasza zabawka kosztuje ok. 14 zł.

PS2. Gdyby jednak spojrzeć na fakt, że przygotowanie zabawki zajmie nam około 40 minut, należałoby jako koszt wliczyć czas naszej pracy, który moglibyśmy spożytkować inaczej. Ja jednak jak już wspomniałam bardzo lubię majsterkowanie, odpręża mnie to, więc nie poświęciłabym tego czasu na nic bardziej przyjemnego 🙂

8 comments on “DIY: Sorter kolorów z plastikowych nakrętek

 1. Bardzo spodobał mi się pomysł na taki sorter! Chcę go wykonać, ale okazuje się, że najtrudniej idzie mi znalezienie musów z kolorowymi zakrętkami i ustnikami…mam zielony i pomarańczowy i nie umiem znaleźć więcej. Czy mogę prosić o jakąś podpowiedź (marki, sklepy), gdzie takie tubki znajdę?

  1. Marta, my korzystaliśmy z tubek Bobovita/Gerber(zielone), Yogolino(niebieska), Hipp(fioletowy,żółty) oraz tych z Biedronki i Lidla. Obawiam się tylko, czy to nie była stara edycja, bo teraz chyba są z białymi ustnikam. Opcją jest też kupienie musów Day Up z kolorowymi ustnikami i podmianka korków na te większe 🙂 Przez internet mozna też kupić Musy Frucht Bar lub Ulica Sezamkowa z kolorowymi ustnikami. Powodzenia, pochwal się efektem na naszym Facebooku.

   1. Dziękuję za odpowiedź i pomysł z tą podmianą zakrętek! Faktycznie to może mnie ratować bo np Hippy obecnie mają już białe ustniki… Pozdrawiam i ruszam do akcji:)

     1. Kolorowe zakrętki tak, ale nie ustniki 😉 bardzo dużo z tych musów ma białe ustniki, a tylko nakrętki są kolorowe 🙂

 2. podpytam skad deseczka i klej, nie bardzo ogarniam te tematy ale z checia bym zrobiła 🙂 jesli mozna prosba o linki. w ogole fajna strona, bede zagladac 🙂

  1. Bardzo nam miło, zapraszamy 😉 klej na gorąco kupisz w markecie budowlanym, pistolety do kleju również. Deseczka to deska do krojenia kupiona w sklepie typu „wszystko po 5 zł” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *