DIY szorstkie cyfry Montessori (darmowy PDF do pobrania)

Szorstkie cyfry to jedna z pomocy montessoriańskich, które są wykorzystywane do nauki podstaw matematyki. Wprowadzenie szorstkich cyfr ma zapoznać dzieci z graficznym symbolem liczby, nauczyć kojarzenia symbolu z nazwą liczebnika. Pozwala także na zdobycie umiejętności odróżniania i nazywania cyfr oraz ich pisania. Według metody Montessori pomoc składa się z 10 drewnianych, zielonych tabliczek o wymiarach 10 x 15 cm i naniesionych na nie beżowym piaskiem symboli cyfr. Na nasze domowe potrzeby stworzyłam tanią i prostą do wykonania wersję szorstkich cyfr. Możecie samodzielnie wykonać je w domu i rozpocząć matematyczną przygodę z Waszymi pociechami.

Potrzebne materiały i narzędzia:

  • karton
  • zielony brystol
  • klej
  • kartki do drukarki
  • żółty lub beżowy papier ścierny
  • nożyczki
  • nożyk do tapet
  • linijka
  • ołówek

Wykonanie:

Z kartonu wycięłam 10 prostokątów o wymiarach 10 x 15 cm.

Z zielonego brystolu wycięłam 10 prostokątów o wymiarach 9 x 14 oraz 10 prostokątów o wymiarach 14 x 19 cm. W tych większych, na każdym rogu wycięłam małe kwadraciki o wymiarach 2 x 2 cm. Mam nadzieję, że rozumiecie, o co mi chodzi, ale w razie czego posiłkujcie się zdjęciem poniżej:

Większy kawałek brystolu posmarowałam dokładnie klejem i nakleiłam na niego karton.

Wystające boki podkleiłam pod spód tabliczki. Przód zatem był już gotowy, za to tył wyglądał tak:

Jak się domyślacie, na tył tabliczki nakleiłam brystol o wymiarach 9 x 14 cm, aby ładnie ją wykończyć. Czynność powtórzyłam dla wszystkich 10 tabliczek.

Nadszedł czas na przygotowanie szorstkich cyfr. Pierwszym krokiem było wydrukowanie przygotowanego wcześniej szablonu.

Następnie wycięłam wszystkie cyfry i odrysowałam ich kształty na lewej stronie żółtego papieru ściernego. Oczywiście cyfry przyłożyłam również lewą stroną 🙂

Wycięłam cyfry bardzo dokładnie używając ostrych nożyczek. Starannie posmarowałam je klejem i przykleiłam do przygotowanych wcześniej tabliczek.

Tabliczki są gotowe 🙂 W kolejnym wpisie przeczytacie w jaki sposób należy pracować z szorstkimi cyframi.

2 comments on “DIY szorstkie cyfry Montessori (darmowy PDF do pobrania)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *