Plac zabaw – budujemy huśtawkę ze zjeżdżalnią

Budowę rozpoczęliśmy od umieszczenia belek w łącznikach. Wykorzystanie łączników znacznie przyśpiesza pracę i gwarantuje, że konstrukcja będzie odpowiednio stabilna. Zwróć uwagę, że „zewnętrzne” nogi przy huśtawce nie są idealnie prostopadle do ziemi (użyłem łącznika o kącie 100 stopni). Dzięki temu konstrukcja nie będzie przechylać się boki.

Wałki przycinamy na odpowiednią wysokość (UWAGA! w łącznikach 100 stopni oraz 90 stopni belki będą miały różną wysokość). Przycięte i zakonserwowane słupki mocuję w łącznikach za pomocą wkrętów ciesielskich. W moim przypadku odległość między łącznikami (nogami huśtawki) wynosi ok 200 cm.

Na zewnętrznych nogach przykręciłem jeszcze poprzeczkę, która usztywnia całą konstrukcję, a dodatkowo jest kolejną atrakcją placu. Z doświadczenia wiem, że dzieciaki lubią na niej siedzieć lub zwisać jak leniwiec 🙂 (dlatego warto dobrze oszlifować cały materiał z którego budujemy). Poprzeczkę zamontowałem za pomocą pręta gwintowanego. Oczywiście wszystkie nakrętki zasłoniłem maskownicami w odpowiednim kolorze.

Część z huśtawkami jest praktycznie gotowa, przechodzimy do części ze zjeżdżalnią. Podest znajduje się na wysokości 120 cm (na takiej wysokości należało zamontować ślizg) i ma ok. 80cm szerokości (deska tarasowa o długości 240cm przecięta na 3 równe części). Zamontowałem go na dwóch deskach ławkowych, które przykręciłem wkrętami ciesielskimi do wałków. Drabinka, którą wchodzi się na podest opiera się na kantówkach 35x35mm przymocowanych bezpośrednio do belek tworzących szkielet konstrukcji.

Plac zabaw gotowy, tak prezentuje się nasza huśtawka:

Potrzebne materiały:

Belki o średnicy 90 mm (inna nazwa: wałki, słupki, bale toczone)8 szt.
Deska tarasowa ryflowana8 szt.
Deska ławkowa 27x70mm2 szt.
Kantówka 35x35mm1 szt.
Łącznik huśtawki 100 stopni1 szt.
Łącznik huśtawki 90 stopni1 szt.
Uchwyty, mocowanie huśtawki4 szt.
Wkręty 4x50mm
Wkręty ciesielskie 8x80mm30 szt.
Siedzisko huśtawki1 szt.
Huśtawka bocianie gniazdo1 szt.
Maskownica / zaślepka na śruby M10
Pręt gwintowany + podkładki i nakrętki
Ślizg 250cm1 szt.

Czas potrzebny do budowy placu zabaw szacuję na ok. 8 godzin. Łączny koszt wyniósł ok. 1500-1600 zł.

W marketach budowlanych dostaniecie podobne konstrukcje w nawet niższych cenach, jednak nie zawierają one cen huśtawek i ślizgu oraz z reguły są wykonane z belek/kantówek o grubości 5-7 cm.

Dla naszych dzieciaków zrobiliśmy także inne place. Zobacz jak wykonaliśmy ten:

Albo ten:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *