#świąteczneaktywności Szopka DIY

Jak już wspominałam w niedawno wydanym przeze mnie e-booku, przed świętami możecie spodziewać się na blogu kilku wpisów z serii #świąteczneaktywności. Mam nadzieję, że będziecie mogli wykorzystać te pomysły w przygotowaniu do świąt z Waszymi dziećmi.

Wspólne zrobienie szopki jest jednym z zadań w naszym kalendarzu adwentowym, ale ja moją przygotowałam już wcześniej aby pokazać Wam, w jaki sposób ją wykonać. Drugą szopkę przygotuję z Mikołajem na rodzinny konkurs szopek organizowany w przedszkolu syna.

Do wykonania szopki potrzebne są:

  • 2 mini doniczki gliniane o średnicy 4 cm
  • jedna mini doniczka gliniana o średnicy 3 cm
  • 2 drewniane kulki (koraliki) o średnicy 3 cm
  • jedna drewniana kulka o średnicy 2 cm
  • klej na gorąco
  • czarny flamaster
  • sznurek
  • kawałek juty lub taśmy jutowej lub inny naturalny kawałek tkaniny np. lnu

Możecie również przygotować miejsce, w którym ustawicie później postaci. Może to być na przykład większy plaster drewna, spory szklany słoik, gotowa szopka lub – tak jak w moim przypadku – szklany lampion. Na jego dno wysypałam ozdobny żwirek ze złotymi koralikami.

Wykonanie szopki

Pracę rozpoczynamy od ustawienia do góry nogami większych doniczek i przyklejenia do nich za pomocą kleju na gorąco kulek drewnianych. W taki sposób otrzymujemy postaci Józefa i Maryi.

Teraz z kawałków materiału wycinamy mini ubranka, nakładamy na głowy i ciałka postaci i drapujemy. Materiały mogą się ślizgać, dlatego mocujemy je za pomocą kilku kropli kleju.

Głowy ozdabiamy kawałkiem sznurka, który imituje aureole (sznurki połączyłam w okręgi również za pomocą kleju na gorąco). Teraz malujemy oczy i buzie na drewnianych twarzyczkach.

Przechodzimy do wykonania postaci Jezuska w żłóbku. Z kawałka juty wycinamy kwadrat i formujemy mini rożek niemowlęcy.

Becik wkładamy do środka malutkiej doniczki. Jeśli całość nie trzyma się zbyt pewnie, pomagamy sobie klejem.

Teraz na malutki koralik nakładamy kroplę kleju i wkładamy do środka rożka. Rysujemy oczka i buzię. Na głowę nakładamy aureolkę. Ja zrobiłam ją ze złotej rafii.

Cała Święta Rodzina jest już gotowa. Pozostaje nam ustawić postaci w przygotowanym wcześniej miejscu. W moim przypadku, jak już wspominałam, jest to lampion.

Tak prezentuje się szopka w całej okazałości. Kilka minut pracy, ale efekt zachwyca, prawda?

1 comment on “#świąteczneaktywności Szopka DIY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *