DIY Drewniany zestaw majsterkowicza w stylu Montessori

Jeśli chcecie, żeby Wasza zabawka była bardziej Montessori to zastosujcie różne rozmiary śrub oraz nakrętek motylkowych i zamontujcie je w jednej linii.

Nie miałem podbudowy teoretycznej i zrobiłem wszystkie nakrętki i śrubki tej samej wielkości i to w dwóch liniach więc mogło by się wydawać, że jest dwa razy lepiej. Podobno nie jest.

Do wykonania zabawki będziemy potrzebować:

  • formatkę sklejkową (dwie płyty o wymiarach A5), 12 mm grubości
  • nakrętki pazurkowe
  • śruby i/ lub śruby metryczne (w rozmiarze pasującym do nakrętek)
  • klej do drewna
  • papier ścierny
  • ołówek i linijkę
  • wiertarkę
  • wyrzynarkę / piłę
Plan zagospodarowania sklejki
Plan wraz z rozmieszczeniem elementów

Formatkę docinamy do rozmiaru A5, potrzebujemy dwie takie płyty. Jeśli nie masz narzędzi lub nie chcesz bawić się w docinanie, gotową sklejkę możesz zamówić na portalu aukcyjnym (dostępne są rozmaite rozmiary w tym A5 i A4), lub zlecić docięcie w sklepie budowlanym.

Sklejka przycięta, otwór wymierzony

Kolejnym krokiem jest wycięcie wgłębienia na śrubki i śrubokręt. W odległości 1,5 cm od brzegu zabawki narysowałem prostokąt po którym będę ciąć. Jego wysokość to 5 cm. W rogach wywierciłem otwory, które ułatwiły mi wycinanie wkrętarką. Następnie otwór wygładziłem za pomocą pilnika i papieru ściernego (łatwiej zrobić to przed sklejeniem do siebie obu formatek.)

Półeczka wycięta, teraz trzeba wygładzić krawędzie.
Czas na rozplanowanie nakrętek

Poniżej wgłębienia wyznaczyłem miejsca na otwory w których osadziłem nakrętki pazurkowe. W tym miejscu sprzedam Wam lifehack. zamiast nabijać nakrętki młotkiem użyjcie śruby z podkładką i przykręćcie je od spodu, dzięki czemu skręcając dociśniemy nakrętkę idealnie w takiej pozycji jak chcemy i nie będzie opcji, że uszkodzimy przy tym sklejkę.

Zobrazowanie lifehacka
Zobrazowanie lifehacka cd.

Kolejnym krokiem jest sklejenie ze sobą obu formatek. Do tego celu wykorzystałem klej do drewna wikolowy (można go kupić w małych tubkach). Uwaga przed nałożeniem kleju warto zakleić otwory taśmą klejąca, żeby nadmiar kleju nie wyszedł przez nie. Na czas schnięcia kleju dociskamy do siebie obie sklejki, w tym celu wykorzystałem ściski stolarskie, lecz można przyłożyć je czymś ciężkim (np. garnkiem z wodą).

Ściskamy sklejki na czas schnięcia kleju
Szlifowanie brzegów

Ostatnim krokiem jest oszlifowanie zabawki. U mnie brzegi wyszły trochę nierówne, dlatego najpierw oszlifowałem je papierem o gradacji 40, a następnie całość wygładziłem papierem 150.

Ostateczne wygładzenie

Zabawka gotowa! Możemy przekazać ją naszemu młodemu majsterkowiczowi 🙂

Wykonuję także wariację przedstawionej zabawki (już bardziej Montessori), lecz w mojej opinii trochę trudniejszą do wykonania, podlinkuję ją tutaj jak ukończę wpis. Tutaj znajduje się link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *