DIY : jajka – sorter kolorów + karty do pobrania w PDF

Wielkanoc już za pasem, dlatego pomyślałam o wykonaniu dla Mikołaja wartościowej pomocy edukacyjnej kojarzącej się z tymi świętami. Chciałam, aby była to pomoc estetyczna, trwała i utrzymana w duchu pedagogiki Montessori.

W sklepie internetowym polskiego producenta wyrobów z drewna zamówiłam drewniane jajka i kieliszki i pomalowałam je farbami, które zostały mi z poprzednich projektów.

Tak wygląda gotowy, pomalowany przeze mnie zestaw kolorowych jajek z podstawkami.

Jak się domyślacie, zadanie dziecka polega na dopasowaniu jajka do podstawki w tym samym kolorze. Możecie poprzestać tylko na pomalowaniu drewnianych elementów. Ja pomyślałam, że dla Mikołaja dopasowywanie wg kolorów to zbyt łatwe zadanie, więc przygotowałam karty pracy*. Możecie pobrać je tutaj :Karty wystarczy wydrukować, wyciąć i zalaminować. Podzieliłam je na 2 poziomy trudności.

Poziom I – pojedyncze karty

Pojedyncze karty nadadzą się świetnie dla młodszych dzieci, nawet przed 1 rokiem życia, lub dla starszych na rozgrzewkę. Można pokazać dziecku kartę że wzorem i dać do wyboru 2 podstawki i 2 jajka.

Dziecko powinno ułożyć jajko wg wzoru na karcie. Starszym dzieciom można wyłożyć więcej jajek i podstawek do wyboru, np. cały komplet.

Jeśli chcecie, możecie też układać przed dzieckiem po kilka kart, np. 3. Zadaniem dziecka jest ułożyć taki sam zestaw kieliszków i jajek jak na pokazanych kartach.

Świetnym pomysłem jest też zabawa na odwrót, czyli ułożenie przed dzieckiem jajka i podstawki i poproszenie go o wybranie spośród np. 4 kart tej, która pokazuje układ, który zaprezentowaliśmy.

Poziom II – zestawy

Nieco trudniejszym zadaniem będzie praca z kartami, na których naniosłam po 5 par jajek z podstawkami. Zadaniem dziecka jest ułożenie całego zestawu jajek w sposób przedstawiony na karcie.

Mam nadzieję, że karty i pomysły na ich wykorzystanie przypadną Wam do gustu. Korzystajcie do woli.

* Karty wyłącznie do użytku niekomercyjnego.

18 comments on “DIY : jajka – sorter kolorów + karty do pobrania w PDF

  1. Witam. Pomysł świetny 😄 stworze takie jajka dla swojego synka 😄😄 a czy można jakoś pobrać od Państwa karty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *