DIY Drewniany stolik ogrodowy dla dzieci

Opisywany stolik / ławka jest szeroko dostępny na portalach aukcyjnych oraz w dyskontach, lecz są to konstrukcje bardzo delikatne, wręcz aksamitne w swojej budowie, chybotliwe i ogólnie nędzne. Nie będę kupować chińskiego badziewia z chińskiego drewna, składanego chińskimi rękoma. Zrobię go sam chińskimi narzędziami. Powszechnie wiadomo, że uśmiech bombelka będzie większy jak zrobimy coś dla niego sami 🙂

Potrzebne materiały i narzędzia:

  • 8 desek o długości 110 cm
  • 4 deski o długości ok. 70 cm
  • 2 kantówki o długości 110 cm (ja zastosowałem 3 x 3 cm)
  • 2 kantówki o długości ok. 35 cm
  • wkręty do drewna, papier ścierny, farba / impregnat
  • wkrętarka, ołówek, miarka

Do budowy użyłem zwykłych desek obiciowych (22 mm nie heblowanych) i kantówek znalezionych na strychu. Można użyć desek z palet. Polecam także wybrać się do tartaku. Kupno materiałów z marketu budowlanego będzie najprostszą ale i zarazem najdroższą opcją.

Pracę rozpoczynamy od zmontowania blatu. Układamy równo 4 deski i skręcamy je razem do krótszych kantówek, które umieszczamy 15 cm od rantu stolika.

Montaż blatu. Kantówki konstrukcyjne umieszczamy 15 cm od brzegu i przykręcamy do niego deski.

Blat gotowy, pora na nogi. Krótsze deski (70 cm) ucinamy pod kątem 15 stopni z obu stron – tak żeby po ucięciu powstał równoległobok. Możemy dobrać dowolną długość nóg, ja wybrałem 57 cm. Deski przykręcamy do krawędziaków konstrukcyjnych blatu w odległości 15 cm od siebie. Efekt ma wyglądać następująco:

Tak należy przykręcić nogi.

Montaż ławek rozpoczynamy od przykręcenia dłuższych kantówek do nóg na wysokości 30 cm od ziemi, ważne żeby wystawały w takim samym stopniu z obu stron ławki. Do nich przykręcamy deski po dwie na każdą stronę. Na tym etapie stolik jest już gotowy (dokładnie takie stoliki są w sprzedaży), lecz uznałem że warto dodatkowo wzmocnić konstrukcję przez dodanie zastrzałów idących od blatu do dłuższych kantówek na których opierają się siedziska. Gotowe. Wystarczy wszystko wyszlifować i zakonserwować.

Ławka prawie gotowa! Bombelki już do niej lecą.

W moim przypadku koszt budowy stolika był zerowy. Jeśli wszystkie materiały kupicie w markecie budowlanym koszt powinien zamknąć się w granicach 50 zł.

Ławkę pomalowałem dwukrotnie impregnatem, który pozostał mi po budowie domku.

4 comments on “DIY Drewniany stolik ogrodowy dla dzieci

  1. Piękny stolik! Idealne miejsce na zabawę i przyjęcia dla dzieciaczków, a także gry w planszówki czy inne ulubione gierki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *