DIY: ogródek warzywny z zielnikiem

W zeszłym roku skupiliśmy się na aranżacji i wykończeniu naszego nowego domu. W tym przyszedł czas na zagospodarowanie ogródka. Chcemy, żeby zawierał on kilka przestrzeni:

 • przeznaczoną dla kwiatów, ziół i krzewów (opisywany zielnik, pergola z donicą, opaska wokół domu, a także klomb z kwiatami)
 • przeznaczoną dla dzieci (plac zabaw, kuchnia błotna itp.)
 • przeznaczoną do relaksu i wypoczynku (taras, miejsce na grilla )
 • przeznaczoną do przechowywania, majsterkowania i prac stolarskich (domek ogrodowy)

Jako, że jest wiosna i zbliża się czas sadzenia roślin, prace ogrodowe rozpoczęliśmy od budowy ogródka warzywnego z zielnikiem (nazywanego także: podwyższone grządki, skrzynia inspektowa)

Materiały potrzebne do wykonania projektu:

Deski, które użyłem mają 12cm szerokości oraz 2,5cm grubości. Stąd po 2 elementy na każdym „piętrze” są dłuższe o 5cm. Jeśli użyjesz desek o innej grubości, ich długości będą się różnić od podanych wymiarów.

 • 4 deski o długości 125cm
 • 4 deski 120cm
 • 2 deski 65cm
 • 2 deski 60cm
 • 2 deski 35cm
 • 2 deski o wymiarach 30cm
 • Kantówka o wymiarach 5x5cm lub podobnych (dobre będą kantówki wykorzystywane jako łaty) :
  • 3 kantówki o długości 30-40cm
  • 1 o długości ok 50cm
  • 1 o długości ok 60cm
 • Wkręty 60mm

Potrzebne narzędzia:

miarka, piła, wkrętarka, szlifierka /papier ścierny, pędzel, preparaty zabezpieczające drewno, folia budowlana

Wykonanie:

Skręcanie zielnika rozpoczynam od montażu ścian najniższego poziomu. Wykorzystuję 3 najkrótsze kantówki i najdłuższą (w rogu w którym będą montowane kolejne poziomy). Kantówki przykręcam do krawędzi krótszych desek, a po nich przykręcam najdłuższe deski. Całość będzie kwadratem o boku 125cm.

W drugim piętrze (o boku 65cm) w rogu, które wypada w środku zielnika, używam kantówki o długości 50cm, tak żeby oparła się ona o podłoże. Dzięki temu skrzynka zachowa poziom.

Całość oszlifowaliśmy i przygotowaliśmy do zabezpieczenia drewna. Górne krawędzie sfrezowałem na 45 stopni.

fot. Małgorzata Walter – Bezbłędne
fot. Małgorzata Walter – Bezbłędne
fot. Małgorzata Walter – Bezbłędne
fot. Małgorzata Walter – Bezbłędne
Zabezpieczenie drewna:

Jeśli zastanawiacie się, czym pomalować drewniane meble, płotki, skrzynki czy domki ogrodowe, to tutaj możecie skorzystać z konfiguratora, który w kilku prostych krokach podpowie Wam, jaki produkt powinniście użyć, aby zabezpieczyć i ozdobić drewno w Waszym ogrodzie.

My przed nadaniem skrzynce koloru, zabezpieczyliśmy całość impregnatem gruntującym do drewna Altax. Preparat ten chroni drewno przed biokorozją, czyli grzybami pleśniowymi czy sinizną oraz przed owadami żerującymi w drewnie. Nanieśliśmy impregnat za pomocą płaskiego pędzla według instrukcji zawartej na opakowaniu – należy wykorzystać 150 ml preparatu na 1m2 malowanej powierzchni.

Następnie skrzynkę pomalowaliśmy na kolor dębowy. Użyliśmy w tym celu impregnatu żywicznego do drewna Altax. Ś
Środek zawiera żywice, skutecznie chroniące drewno przed działaniem warunków atmosferycznych. Zapewnia nawet do 9 lat ochrony. Do wyboru jest bogata paleta naturalnych kolorów drewna.

Od wewnętrznej strony Ola obiła skrzynki czarną folią budowlaną, którą gdzieniegdzie podziurkowała gwoździem. Zabezpieczy to drewno przed nadmiernym namakaniem, a jednocześnie zapobiegnie korodowaniu.

Ogród permakulturowy:

Nasz ogródek będzie permakulturowy. Oznacza to, że zaprosimy do niego wszelkiego rodzaju żyjątka, które tworząc na dnie zielnika ekosystem, będą użyźniać i spulchniać ziemię.

W tym celu spód zielnika wyłożyliśmy kartonem (słońce nie będzie docierać do trawy, trawa zgnije, dając dom przeróżnym pożytecznym robaczkom), na który wyłożyliśmy różnego rodzaju gałęzie, gałązki, patyczki, ścięte trawy oraz resztki organiczne z naszej kuchni. Idealnie, gdybyście dodali tam też trochę obornika -my nie mieliśmy. Na te wszystkie dobrodziejstwa nawieźliśmy ziemię ogrodową i posadziliśmy roślinki.

Tak prezentuje się nasz gotowy inspekt na warzywka i zioła. Ciekawe, czy uda nam się wyhodować w nim co nieco do letnich sałatek i kanapeczek 🙂

Wpis napisany został we współpracy z marką Altax. Razem z nami i Altaxem, ciekawe rzeczy do ogrodu tworzą też min. Co dziś robimy, Argo Woodcraft, PiranNinja i Rzuć Pan Okiem – koniecznie zajrzyjcie i do nich 🙂 A już niebawem na blogu nasz kolejny ogrodowy projekt, który stworzymy razem z Altaxem.

1 comment on “DIY: ogródek warzywny z zielnikiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *