DIY ruchomy alfabet Montessori do wydruku

Wstyd się przyznać, ale nasz ruchomy alfabet wykonałam dokładnie rok temu, adopiero teraz zabrałam się do opisania tego cudownego narzędzia pracy z dzieckiem na blogu.

Jak pracować z ruchomym alfabetem?

O tym, jak pracować z ruchomym alfabetem, szeroko napisała Patrycja z bloga mamowato. Koniecznie zajrzyjcie na jej bloga i sprawdźcie co to takiego ruchomy alfabet i jak go używać.

W skrócie ruchomy alfabet, to jedna z pomocy montessoriańskich, której używa się do nauki pisania. Co ciekawe metoda Montessori zakłada, że dzieci najpierw uczą się pisać, a później czytać (chociaż właściwie często naturalnie wygląda to w ten sposób, że dziecko piszące lub posługujące się ruchomym alfabetem odkrywa, że potrafi czytać), czyli zupełnie na odwrót niż w tradycyjnej szkole.

Zapytacie pewnie: po co do nauki pisania tworzyć specjalny alfabet, czy dziecko nie może wziąć do ręki ołówka i kartki i ćwiczyć w ten sposób pisanie? Ano, może. O ile jest na tyle rozwinięte motorycznie, aby było w stanie pisać kształty liter na kartce 🙂 Nie każdy 3,5 latek jest do tego zdolny, ale niektóre 3,5 latki są już ciekawe liter na tyle, że można im pokazać ruchomy alfabet.

Pracę z ruchomym alfabetem powinno poprzedzić opanowanie umiejętności łączenia litery z dźwiękiem, oraz kojarzenie znaków graficznych liter. Dziecko nie musi znać całego alfabetu. Wystarczy znajomość kilku liter. Takich, aby możliwe było ułożenie z nich prostych słów.

Ruchomy Alfabet DIY

Ceny gotowych, drewnianych zestawów alfabetu mnie przerażały. Poza tym znacie mnie i wiecie, że w moich żyłach płynie krew grupy DIY 🙂 Postanowiłam więc sama wykonać ruchomy alfabet.

Pracę rozpoczęłam od przygotowania pliku do druku. Wypisałam w Wordzie wszystkie litery alfabetu oraz cyfry i znaki . Zastosowałam czcionkę Elementarz2 o wielkości 480. Jeśli nie chcecie same bawić się w pisanie, to możecie pobrać od nas gotowy plik z alfabetem do druku:

Teraz zaczyna się praca na kilka lub kilkanaście wieczorów 🙂 Możecie zaangażować w nią inne osoby z rodziny, wtedy pójdzie Wam zdecydowanie szybciej. Najpierw wycięłam z papieru wszystkie wydrukowane litery. Następnie każdą z liter odrysowywałam ołówkiem na piance kreatywnej.

Kupiłam 7 rolek pianki kreatywnej o grubości 1 mm. Jedna rolka ma wymiary 20×100 cm. Wzięłam 1 rolkę zieloną (cyfry), 3 czerwone (samogłoski) i 3 niebieskie (spółgłoski). Litery odrysowałam po kilka razy. Samogłoski po 6 sztuk, spółgłoski po 4 sztuki, wielkie litery po 2 sztuki. Litery wycinałam nożyczkami. Do małych zawijasków i otworów świetnie sprawdziły się nożyczki do paznokci.

Ruchomy alfabet gotowy. Myślę jeszcze nad jakimś fajnym schowkiem z przegródkami, ale jeszcze nic nie wymyśliłam. Jak wpadnie mi coś do głowy, na pewno Was poinformuję 🙂

16 comments on “DIY ruchomy alfabet Montessori do wydruku

  1. Dziękuję pięknie za ten wpis, opis wykonania i sam alfabet! Szkoda mi też jakoś wydać aż tyle pieniędzy na taki alfabet (chyba są w tym czasie inne priorytety, np.wyjść z długich katarów i kaszlów i w to inwestować, żeby nie skończyło się antybiotykiem u moich Dzieci), a tu pomysł jest przepiękny! Powodzenia i cieszę się, że przypadkiem trafiłam akurat tu!

  2. Cudowny pomysł. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak wyposażyć się w piankę kreatywną i wycinać… Wycinać… Wycinać…

  3. Hmmm… A może by tak użyć grubszego sztywnego filcu. Może nie będą się tak falowały wtedy 🙂
    Dziękuję za inspiracje.

  4. Fajny ten alfabet wyszedł. Tez myslalam o piance, ale moje „zgryzacze wszystkiego” nie pogryzą🤦Tak czy owak z czegoś musze zrobic. Dziękuję za szablony.
    A i przypomniało mi się ze mam kalkę techniczną. Moze nie trzeba będzie wycinać pojedyńczych szablonów, tylko odrysuję wprost na piankę(albo coś😉)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *