DIY stojak na kwiaty

Ostatnio ogarnęło mnie Urban Jungle, czyli zjawisko miejskiej dżungli. W naszym domu pojawia się coraz więcej roślin. Lato w pełni, a przynajmniej aura typowo letnia, więc wiele roślin przybywa też na balkonie. Potrzebowałam dodatkowego miejsca do zawieszenia doniczek, a jednocześnie szukałam czegoś, co zamaskuje trochę nieciekawą białą ścianę, więc postanowiłam zbudować drabinkę – stojak na doniczki z kwiatami.

Co potrzebujemy do wykonania stojaka

Za materiały do wykonania stojaka zapłaciłam 30 zł. Do wykonania drabinki potrzebne mi były:

 • 2 kantówki strugane o wymiarach 18x36x2400 mm
 • 2 drewniane wałki o średnicy 22mm – ja kupiłam drzewce do flagi o długości 150 cm
 • wkręty do drewna
 • 2 małe kątowniki
 • lakierobejca
 • pędzel
 • wkrętarka
 • opcjonalnie piła/narzędzie wielofunkcyjne, szlifierka lub papier ścierny

Wykonanie

Budowę stojaka rozpoczynamy od przycięcia elementów drewnianych na pożądaną długość. Wysokość drabinki ustaliłam na 210 cm (kantówki), szerokość na 50 cm (drewniany wałek). Oczywiście możecie wykonać stojak dowolnych rozmiarów. Jeśli nie macie w domu piły ani brzeszczota, możecie zlecić pocięcie kantówki oraz drewnianego wałka w dziale stolarskim w markecie budowlanym.

Drewno po cięciu szlifujemy. Można to zrobić szlifierką lub papierem ściernym. Następnie wycięte elementy malujemy dwukrotnie bejcą i czekamy, aż wyschną.

Układamy kantówki na podłodze i przymierzamy poprzeczki. Ja umieściłam górną i dolną poprzeczkę 20 cm końców kantówki, a pozostałe rozmieściłam co 30 cm. Dzięki temu otrzymałam 6 poprzeczek. Na kantówkach bocznych zaznaczamy punkty styku.

Wałki drewniane nawiercamy delikatnie maleńkim wiertełkiem na środku przekroju koła. Przewiercamy również punkty styku zaznaczone na kantówkach.

W te miejsca po kolei wkręcamy wkręty i łączymy nóżki stojaka z poprzeczkami.

Stojak jest już gotowy. Teraz od góry przykręcamy kątowniki i mocujemy drabinkę do ściany, ustawiając ją pod kątem tak, aby zrobić miejsce dla zwisających doniczek.

Ja oprócz roślin zawiesiłam na drabince łańcuch świetlny, który dodaje uroku balkonowi. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda nasz cały balkon, kliknijcie tutaj.

4 comments on “DIY stojak na kwiaty

 1. Cześć, jestem oczarowany Twoim pomysłem :). Bardzo podoba mi się prostota oraz sposób wykonania stojaczka / wieszaka na rośliny. Chciałbym dopytać: Czy ten stojak jest przeznaczony tylko na balkon, czy istnieje też możliwość umieszczenia go w mieszkaniu? Og jest super elegancko no i fakt: Dziecinnie proste 😀

  Pozdrawiam
  Łukasz Roślinny

 2. Jakaś stara drabinka po lekkim liftingu też by się nadawała na taki stojak – bardzo ciekawy efekt! Ja u siebie na balkonie zamontowałam po prostu dwie półki na donice. Myślałam o gotowych, ale mąż miał jakieś wsporniki do półek do wykorzystania, dociął deski i voila. DIY zawsze na propsie! 🙂

 3. Zaczyna się wiosna i lato, więc pora zadbać o wygląd swojego balkonu. To idealna pora na przeczytanie tego praktycznego artykułu. dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *