Ciekawe miejsca: Arboretum w Kórniku

Planując rodzinną wyprawę w okolice Poznania, zdecydowanie polecam odwiedzenie Kórnickiego Arboretum. Jest to najstarsze Arboretum w Polsce, założone na początku XIX wieku przez hrabiego Tytusa Działyńskiego, właściciela zamku, który znajduje się tuż obok ogrodu. Dla zaciekawionych historią i architekturą polecam również zwiedzenie zamku.

W Arboretum znajduje się największa kolekcja drzew i krzewów w Polsce. Możemy podziwiać tam min. kilkusetlenie buki, dęby, lipy, magnolie oraz cypryśniki błotne. Szczególnie to ostatnie drzewo zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Cypryśnik rośnie na terenach podmokłych i posiada nawierzchniowe korzenie – pneumatofory, które wykorzystuje do doprowadzania powietrza do korzeni.

Spacerując ścieżkami parku, możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, czytając tabliczki informacyjne znajdujące się przy przeróżnych okazach.

Arboretum ma w sobie coś magicznego. Nie tylko zagorzali wielbiciele przyrody spędzą tam miło czas. Dzieci mogą tam biegać, jeździć na rowerkach i hulajnogach, a rodzice młodszych dzieci mogą pospacerować z wózkiem. W razie potrzeby można odpocząć/ nakarmić/ przewinąć dziecko na jednej z ławeczek w cieniu licznych drzew.

Całe rodziny i grupy znajomych mogą urządzić sobie piknik czy sesję zdjęciową na rozległych, zielonych trawnikach w otoczeniu kwitnących różaneczników, magnolii i azalii (oczywiście w zależności od pory roku).

Ceny

Bilet normalny do Arboretum w Kórniku kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł, a rodzinny 17 zł. Bilet rodzinny może zostać wykorzystany przez 2 dorosłych oraz do 5 dzieci. Dzieci do lat 5 nie płacą ze wejście.

Przy wejściu do parku znajduje się punkt gastronomiczny oraz płatna toaleta.

Auto zaparkować można na płatnym parkingu na podzamczu. Cena parkingu to 10 zł za auto osobowe.

Cały dzień w Kórniku

Tak jak wspomniałam, arboretum sąsiaduje z zamkiem, a więc można zaplanować zwiedzanie obu atrakcji jednego dnia. Malowniczej okolica, tuż przy Jeziorze Kórnickim, sprzyja spacerom po promenadzie im. Wisławy Szymborskiej. Można też opłynąć jezioro stateczkiem Żeglugi oraz odwiedzić jedną z lokalnych tawern czy kawiarni. Nad jeziorem znajdziecie też plażę oraz wakepark, w którym miłośnicy wodnego szaleństwa mogą spróbować swoich sił w pokonywaniu przeszkód na desce.

1 comment on “Ciekawe miejsca: Arboretum w Kórniku

  1. Moje ukochane miejsce 😊 cudowne spacery, pyszne gofry i lody, każdy znajdzie coś dla siebie i starszy i młodszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *