fbpx

DIY tablica manipulacyjna – co kupić i ile to kosztuje?

Zbliżają się pierwsze urodziny bliskiego nam dziecka. W związku z tym od pewnego czasu chodziło nam po głowie pytanie „Co kupić w prezencie?”. Roczek, to roczek – ma się go raz w życiu, poważna impreza. Dodatkowo jubilat posiada starszego o 2 lata brata, a razem z nim – mnóstwo zabawek. Tak więc o gotowcach ze sklepu nawet nie było mowy.

Przystąpiliśmy więc do poszukiwania pomysłów na tablicę mapiulacyjną. Jak wiecie lubimy DIY i lubimy też obdarowywać innych naszymi wyrobami. Mamy malutką tablicę w domu – zrobiliśmy ją sami dla Mikołaja, ale jest naprawdę mikro rozmiarów i nie jest zbyt reprezentatywna. Mimo to nasz syn chętnie się nią bawi już od 2 lat.

Postanowiliśmy, że w prezencie na roczek wykonamy personalizowaną tablicę o temacie przewodnim „motoryzacja”, w kolorach naturalnego drewna i niebieskiego, o wymiarach 60 x 80 cm. Spisaliśmy w notesie mniej – więcej elementy, które miałyby się na niej znaleźć, przejrzeliśmy allegro, zamówiliśmy tam niektóre elementy, a po resztę pojechaliśmy do marketu budowlanego.

Lista zakupów:

nazwa i opiscena
sklejka – formatka sklejkowa o wymiarach 10x800x1200 mm 65
łańcuch 2m5 m10
gniazdko natynkowe9
wtyczka6
kabel3,2
włącznik światła natynkowy9
zapięcie walizkowe4
zasuwka5
zamek łazienkowy9,2
kółko meblowe5
gwint 6mm, dlugość 1 m2,5
rura 50mm pcv 5
kolanko pcv5
uchwyty do rur + mniejsze12
wkręty 12 mm3
wkręty oczkowe8
podkładki, zaślepki, nakrętki4
koła zębate 3 szt 10
zegar ze sklejki17
labirynt ze sklejki20
puzzle – sorter kształtów ze sklejki25
napis ze sklejki6
dekory ze sklejki10
fidget spinner3
dzwonek hotelowy9
retro trąbka do roweru18
lampka LED na baterie – w komplecie były 3 sztuki17
latarka LED w kształcie kluczyka5
kłódka8

Tam, gdzie mogłam – podlinkowałam Wam dokładne strony produktów, lub sprzedawców, u których je znajdziecie.

Koszta

Jak łatwo policzyć, na zakupy do tablicy wydaliśmy 323 zł. Nie użyliśmy natomiast wszystkich materiałów – zostało nam trochę wkrętów, 2 lampki LED, oraz połowa płyty ze sklejki. Odejmę więc ich koszt, ponieważ na pewno wykorzystamy je w przyszłości do podobnych projektów. 323 – 1 – 12 – 32 = 278 zł.

Oprócz wymienionych wyżej rzeczy, które kupiliśmy, do przygotowania tablicy użyliśmy:

  • olej lniany (kuchenny) do konserwacji drewna
  • farby
  • sznurek bawełniany
  • kulki drewniane
  • koraliki
  • klej magic
  • klej na gorąco

Wszystkie te rzeczy mieliśmy w domu: w kuchni, w piwnicy jako pozostałość po remoncie, czy też w szufladzie jako niezużyte materiały biurowe i pasmanteryjne. Jeśli jednak mielibyśmy je kupić, wydalibyśmy ok. 20-25 zł.

Przyjmijmy więc, że koszt wykonania takiej tablicy jak nasza, to około 300 zł. Czy to dużo? Na pewno nie mało, ale po pierwsze – jest to prezent na 1 urodziny, po drugie – to zabawka, która z powodzeniem może być przekazywana dalej kolejnym dzieciom (nie zużywa się), po trzecie – gdybyśmy chcieli kupić podobną, gotową tablicę, musielibyśmy zapłacić od 500 do nawet 800 zł.

Wcale się nie dziwię cenom gotowych tablic. Pomysł, skompletowanie elementów, a przede wszystkim ręczna robota – są pracochłonne i kosztowne. A żyć z czegoś trzeba.

W kolejnym wpisie dowiecie się, jak przebiegały prace nad przygotowaniem tablicy i jak finalnie wygląda nasz #prezentnaroczek.

5 comments on “DIY tablica manipulacyjna – co kupić i ile to kosztuje?

  1. Super i tablica i wpis. Wielkie dzięki za podlinkowanie gadżetów przydatnych do wykonania takiej tablicy 👌👌

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *