DIY drewniana przewlekanka

Dziś mamy dla Was to, co tygryski lubią najbardziej, czyli instrukcję wykonania zabawki drewnianej DIY. Bazujemy tu na projekcie geoplanu, którego tutorial przestawialiśmy Wam tutaj. Na pomysł zrobienia przewlekanki wpadłam przypadkiem, kiedy Marcin chciał zrobić kolejny geoplan, ale przypadkowo przewiercił się na wylot przez kawałek sklejki. I tak powstał Chocapic.

Do wykonania przewlekanki potrzebujemy:

  • sklejkę – w naszym przypadku była to formatka A4 o grubości 10 mm
  • wiertarkę z wiertłem 8 mm i 3mm
  • szlifierkę lub papier ścierny
  • kartkę w kratkę, ołówek, pinezkę

Wykonanie:

Wykonanie przewlekanki rozpoczynamy od rozrysowania na kartce w kratkę rozłożenia dziurek. Może być to dowolny wzór, jaki sobie wymyślicie – my zaplanowaliśmy po prostu równomiernie rozłożone otwory oddalone od siebie po 3 cm z każdej strony i narysowaliśmy w tych miejscach kropki.

Kartkę przyłożyliśmy do sklejki i zaznaczyliśmy punkty, wbijając w miejsce narysowanych kropek pinezkę. W tych miejscach Marcin wiercił otwory.

Nie polecamy przewiercania się od razu na wylot. Spowoduje to, że na drugiej stronie przewlekanki pojawią się duże „odpryski” i od deseczki będą odchodzić ostre drzazgi. Marcin nawiercił każdy otwór do połowy głębokości sklejki wiertłem 8 mm ( warto pomóc sobie ogranicznikiem głębokości do wierteł). Następnie zmienił wiertło na 3 mm i przewiercił się nim delikatnie na wylot każdego pół-otworu. W tych miejscach wyznaczonych przez małe wiertło zaczynał poszerzanie otworu od lewej strony grubym wiertłem. Mam nadzieję, że mój pokrętny opis w połączeniu ze zdjęciami będzie czytelny.

Marcin każdy otwór potraktował jeszcze czymś w rodzaju stożkowego wiertła do drewna, ale nie mam pojęcia jak nazywa się to ustrojstwo 🙂

Na tym etapie większość pracy jest już wykonana. Wystarczy przeszlifować całość szlifierką lub papierem ściernym. Otwory wewnątrz polecam przeszlifować papierem ściernym zwiniętym w rulonik.

Teraz wystarczy dać dziecku deseczkę oraz różnego typu sznurki, sznurówki i tasiemki i obserwować jego pełną skupienia pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *