DIY Drewniany zestaw wędkarza. Wędka i rybki

W ostatnim czasie Mikołaj (obecnie 2,5 roku) bardzo często i na długie chwile pochłonięty jest zabawą mini zestawem wędkarza. Obserwacje jego zabawy skłoniły mnie do samodzielnego wykonania dużej wersji zabawki, którą będzie można używać zarówno w domu jak i w ogrodzie. Wspomniany mini zestaw opisaliśmy tutaj.

Do wykonania zabawki użyłem:

 • arkusz sklejki o grubości 10 mm formatu A4
 • drewniany kij od miotły (lub patyk) / drzewiec do flagi
 • małe magnesy neodymowe (w moim przypadku okrągłe o średnicy 10 mm i grubości 2 mm) – można je dostać na allegro
 • klej wikolowy
 • 1 mb sznurka lub sznurowadło
 • piłę (może być też wyrzynarka)
 • papier ścierny
 • klej do drewna
 • wiertarkę / wkrętarkę i wiertło odpowiadające średnicą magnesowi
plan wycinania

Rybki

pierwsza wycięta

Na sklejce rysujemy i wycinamy ryby (można wyciąć także inne stworzenia np. ośmiornice, koniki morskie itp.) Te mniejsze mają wymiary ok. 10 x 5 cm, a większe ok. 13 x 5 cm. Po wycięciu szlifujemy narożniki, a następnie nawiercamy otwór pod magnes (nie przewiercamy na wylot), głębokość wiercenia powinna być 2 – 3 mm głębsza od grubości magnesu. Różnicę tę wypełnimy klejem, na który mocujemy magnes. Rybki można pomalować lub przyozdobić, lecz ja zdecydowałem się tego nie robić.

ławica
polowanie
kleimy magnesy
rybki gotowe

Wędka

Wędkę wykonałem z dwóch wałków drewnianych. Grubszy (o średnicy 22 mm) będzie rękojeścią wędki, a na koniec cieńszego (zdemontowanego ze starego łóżeczka dziecięcego) przyczepię sznurek (żyłkę) o długości ok. 40 cm. Długość wędki to ok. 50 cm.

materiał
wywierciłem ok. 3 cm
sklejamy wędkę

Haczyk

Do zrobienia haczyka wykorzystałem ok. 3 cm kawałki ucięte z grubszego wałka. Z jednej strony przykręciłem haczyk, do którego przywiązałem sznurek. Z drugiej strony wkręciłem mały wkręt, który będzie przyciągany przez magnesy w rybkach.

gdzieś tu jest haczyk
haczyk cd.
pierwszy haczyk gotowy

Gotowe

Zabawa opisywanym zestawem rozwija motorykę małą i dużą, a także koordynację wzrokowo-ruchową. Dla starszych dzieci rozrywkę można wzbogacić o elementy matematyki, pomalowane rybki mogą posłużyć do nauki kolorów. Jeśli wykonamy więcej wędek zabawa może przerodzić się w grywalizację, rozwijając umiejętności społeczne i pracę grupową.

zestaw gotowy
pierwsze łowienie
rybak pełną gębą

2 comments on “DIY Drewniany zestaw wędkarza. Wędka i rybki

 1. Super post.Mój synek uwielbia z dziadkiem łowić ryby.Na czas kwarantanny lub zimowe popołudnia taka aktywność jest strzałem w dziesiątkę.
  Dzięki za post i instruktarz.

 2. Wow, świetny pomysł! 😮 Przeszukiwałam odmęty allegro próbując znaleźć jakieś rybki nie za fortunę i jednocześnie żeby nie były z chińskiego, śmierdzącego plastiku, a tymczasem okazuje się, że żeby mieć taki zestaw potrzebujemy kupić tylko magnesy 😀 Dziękuję za ten wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *