DIY Drewniany zestaw wędkarza. Wędka i rybki
W ostatnim czasie Mikołaj (obecnie 2,5 roku) bardzo często i na długie chwile pochłonięty jest zabawą mini zestawem wędkarza. Obserwacje jego zabawy skłoniły mnie do samodzielnego wykonania dużej wersji zabawki, którą będzie można używać zarówno w domu jak i w ogrodzie. Wspomniany mini zestaw opisaliśmy tutaj.
Do wykonania zabawki użyłem:
- arkusz sklejki o grubości 10 mm formatu A4
- drewniany kij od miotły (lub patyk) / drzewiec do flagi
- małe magnesy neodymowe (w moim przypadku okrągłe o średnicy 10 mm i grubości 2 mm) – można je dostać na allegro
- klej wikolowy
- 1 mb sznurka lub sznurowadło
- piłę (może być też wyrzynarka)
- papier ścierny
- klej do drewna
- wiertarkę / wkrętarkę i wiertło odpowiadające średnicą magnesowi
Rybki
Na sklejce rysujemy i wycinamy ryby (można wyciąć także inne stworzenia np. ośmiornice, koniki morskie itp.) Te mniejsze mają wymiary ok. 10 x 5 cm, a większe ok. 13 x 5 cm. Po wycięciu szlifujemy narożniki, a następnie nawiercamy otwór pod magnes (nie przewiercamy na wylot), głębokość wiercenia powinna być 2 – 3 mm głębsza od grubości magnesu. Różnicę tę wypełnimy klejem, na który mocujemy magnes. Rybki można pomalować lub przyozdobić, lecz ja zdecydowałem się tego nie robić.
Wędka
Wędkę wykonałem z dwóch wałków drewnianych. Grubszy (o średnicy 22 mm) będzie rękojeścią wędki, a na koniec cieńszego (zdemontowanego ze starego łóżeczka dziecięcego) przyczepię sznurek (żyłkę) o długości ok. 40 cm. Długość wędki to ok. 50 cm.
Haczyk
Do zrobienia haczyka wykorzystałem ok. 3 cm kawałki ucięte z grubszego wałka. Z jednej strony przykręciłem haczyk, do którego przywiązałem sznurek. Z drugiej strony wkręciłem mały wkręt, który będzie przyciągany przez magnesy w rybkach.
Gotowe
Zabawa opisywanym zestawem rozwija motorykę małą i dużą, a także koordynację wzrokowo-ruchową. Dla starszych dzieci rozrywkę można wzbogacić o elementy matematyki, pomalowane rybki mogą posłużyć do nauki kolorów. Jeśli wykonamy więcej wędek zabawa może przerodzić się w grywalizację, rozwijając umiejętności społeczne i pracę grupową.
- Postaw nam wirtualną kawę:
- pozostaw komentarz
- udostępnij artykuł w mediach społecznościowych
- polub naszą stronę na Facebooku i obserwuj nas na Instagramie
- oznaczaj nas za pomocą znacznika @dziecinnieproste
Super post.Mój synek uwielbia z dziadkiem łowić ryby.Na czas kwarantanny lub zimowe popołudnia taka aktywność jest strzałem w dziesiątkę.
Dzięki za post i instruktarz.
Wow, świetny pomysł! 😮 Przeszukiwałam odmęty allegro próbując znaleźć jakieś rybki nie za fortunę i jednocześnie żeby nie były z chińskiego, śmierdzącego plastiku, a tymczasem okazuje się, że żeby mieć taki zestaw potrzebujemy kupić tylko magnesy 😀 Dziękuję za ten wpis 🙂