8 pomysłów na pracę z geoplanem + KARTY DO WYDRUKU
Niedawno na blogu pokazałam Wam, jak można łatwo i samodzielnie wykonać geoplan. Przypomnę Wam, że geoplan to jedna z pomocy edukacyjnych stosowanych w metodzie Marii Montessori. Jest to drewniana tabliczka z ułożonymi w równych odstępach kołeczkami, na które dziecko może naciągać gumki recepturki, tworząc kształty. Wykorzystywany jest podczas nauki figur geometrycznych, nazw figur, kształtów, kolorów. Zabawa z geoplanem pomoże też dziecku w rozwijaniu sprawności motorycznej.
Pierwszym sposobem pracy z naszym geoplanem jest układanie w nim kołeczków. (Jeśli nie wykonujecie geoplanu samodzielnie, to raczej traficie na taki, w którym kołeczki będą na stałe osadzone w drewnianej podstawie.) Dzieci w wieku ok. 18 miesięcy powinny zapełniać geoplan drewnianymi kołeczkami i wyjmować je z niego. Jest to świetne ćwiczenie motoryki małej dla małych dzieci.
Nieco starsze dzieci mogą układać z kołeczków kształty, „rysunki”, rozwijając swoją kreatywność.
Głównym założeniem pracy z geoplanem, jest naciąganie na kołeczki gumek recepturek, tworząc rozmaite kształty. Z tym ćwiczeniem poradzą sobie dzieci około 3-4 letnie. Będzie to idealne ćwiczenie motoryki małej oraz myślenia matematycznego oraz świetna pomoc do wprowadzania czy też utrwalania pojęć geometrycznych lub kolorów.
Możemy pracować na geoplanie z gumkami na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest poproszenie dziecka o samodzielne ułożenie dowolnego kształtu, jaki przyjdzie mu do głowy.
Kolejnym pomysłem jest zaproponowanie dziecku, aby ułożyło konkretny kształt, o jaki je poprosimy, np. trójkąt, domek czy kwiatek.
W mojej pracy terapeutycznej wykorzystuję jeszcze opcję pracy z geoplanem, po podzieleniu go na pół. Na jednej połowie wzór układam ja, a dziecko stara się odtworzyć wzór na swojej połowie. Oprócz ręki, ćwiczymy tym także koordynację wzrokowo-ruchową.
Możemy także utrwalać pojęcia mały i duży – prosimy dziecko, aby na jednej połowie geoplanu ułożyło mały, a na drugiej duży trójkąt, kwadrat itp.
Mam jeszcze w zanadrzu dość trudne ćwiczenie na przekraczanie linii środkowej ciała, a mianowicie zachęcenie dziecka, do układania oburącz, jednocześnie dwóch figur – każdej na osobnej połowie geoplanu.
Dobrym pomysłem jest też przygotowanie kart do pracy z geoplanem. Możecie je wykonać samodzielnie, lub skorzystać z tych, które przygotowałam dla Was*. Wystarczy je wydrukować i wyciąć. Aby zabezpieczyć je przed szybkim wyeksploatowaniem, możecie je zalaminować. Plik PDF z kartami możecie pobrać tutaj:
Są to 24 karty do pracy z geoplanem – 22 ze wzorami o różnym stopniu trudności oraz dwie do samodzielnego narysowania wzoru (jeśli zalaminujecie karty w folii z połyskiem, sprawdzą się do tego suchościeralne flamastry).
Uwaga! Program graficzny zrobił mi psikusa, więc proszę, podczas drukowania pamiętajcie, aby zmniejszyć format wydruku do A4.
Praca z kartami polega na tym, że dziecko wybiera dowolną kartę, układa ją obok geoplanu i stara się odtworzyć wzór za pomocą gumek recepturek.
W pracy z geoplanem podoba mi się to skupienie, które widać u dziecka podczas wykonywania zadania. Obojętnie, czy jest to półtoraroczniak wkładający i wyjmujący kołeczki, czy dziesięciolatek projektujący własne mandale. Efekt pracy widać natychmiast, jest on przejrzysty i estetyczny, co dodatkowo buduje poczucie własnej wartości u dzieci.
Jak podoba się Wam tego typu post? Chcecie, abym przygotowywała dla Was więcej tego typu materiałów do wykorzystania w zabawie z dziećmi? Dajcie znać w komentarzach.
*Karty wyłącznie do użytku niekomercyjnego.
- Postaw nam wirtualną kawę:
- pozostaw komentarz
- udostępnij artykuł w mediach społecznościowych
- polub naszą stronę na Facebooku i obserwuj nas na Instagramie
- oznaczaj nas za pomocą znacznika @dziecinnieproste
Witam, niestety po pobraniu kart do geoplanu wyskakuje mi komunikat że nie mogę otworzyć że względu na zły format 🙁 da się temu jakoś zaradzić?
Hej, wysłaliśmy Ci plik mailem 🙂
Chciałam pobrać karty, ale wyskakuje informacja, że link wygasł.
Wpisz ponownie maila i dostaniesz nowego linka 🙂 Może to być ten sam mail, który podałaś za pierwszym razem
Super pomysły. Cieszę się, że trafiłam na Państwa stronę.
Witam, poproszę o przesłanie kart do geoplanu. Dzięki!
Hej podczas pobierania linku, wyskakuje błąd:( możecie wysłać karty w innym sposób
Napisz do nas maila z prosba o przesłanie kart 🙂
U nas z geoplanem jeszcze fajna zabawa na odgrywanie scenek 🙂 Dzieci z gumek robia domki dla malych drewnianych ludzikow, lub bazy dla malenkich dinozaurow. Mowa o troszke mlodszych dzieciach, synek mial 2 latka jak mu zaproponowalismy geoplan, ale zabawa zainteresowala takze starszego;-)
Niestety po pobraniu kart do geoplanu, także u mnie okazało sie, że jest zły format. Proszę o pomoc.
Genialne 😀 już szukam formatek na allegro 😀
Znalazłam wzory do geoplanu , zaraz drukuję. Kawa jest 🙂
Proszę o karty do geoplanu. Dziękuję!