DIY sensoryczna taca – makieta

Ostatnio zapytałam na naszym fanpejdżu na Facebooku, co widzicie na tym zdjęciu:

Odpowiedzi było wiele, oto niektóre z nich:

Jak widać pomysłów było wiele, ale część z Was zgadła, że to taca sensoryczna. Poniekąd inne odpowiedzi również były prawdziwe, bo taca jest makietą, a makieta może być planem miasta, podjazdem pod schronisko w górach, wyjazdem z plaży, tartakiem i czym tylko chcecie.

Czym jest taca sensoryczna?

Taca sensoryczna to zabawka, dzięki której dziecko poznaje różne struktury, faktury, kolory i zapachy. Podczas aktywności rozwija się słownictwo – razem z dzieckiem nazywamy różne przedmioty, możemy je też liczyć, więc rozwijamy zdolności matematyczne. Uczy koncentracji i rozwija wyobraźnię. Sami widzicie, że dla niektórych nasza taca była tartakiem, dla innych górskim schroniskiem. W trakcie zabawy dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz zdolności motoryczne. Jak widać – same plusy.

Kolejnym plusem jest to, że możemy taką tacę wykonać w domu samodzielnie – sami lub z pomocą dziecka. Jest jeszcze lepiej, gdy powiem Wam, że zrobicie ją praktycznie za darmo – wystarczy pozbierać trochę darów natury i wykorzystać produkty z kuchennej szafki.

Taca ma jeden minus – zabawa nią nie należy do najczystszych. Warto rozłożyć pod nią folię malarską, lub mieć pod ręką szczotkę i szufelkę.

Do wykonania naszej tacy użyłam:

 • tacę plastikową – kupiłam ją na wyprzedaży w Biedronce. Cały zestaw za 5,99 zł . Nazywała się „taca geometryczna”. Swoją drogą to fajna, wielkoformatowa układanka geometryczna 🙂 Minus jest taki, że ma niskie ścianki i nie można do niej nasypać zbyt wiele produktów sypkich.
 • karton
 • nożyk do tapet
 • klej na gorąco
 • patyczki do lodów
 • szyszki
 • kamienie
 • plastry drewna – Marcin pociął na plastry grubszą gałązkę
 • ciecierzycę
 • bułkę tartą
 • sól morską
 • kawałek drewna
 • gałązki i patyki
 • korę
 • soczewicę

Wykonanie rozpoczęłam od odrysowania dna plastikowej tacy na kartonie i wycięcia kształtu nożykiem. Następnie klejem na gorąco wykleiłam drogę z patyczków po lodach. Część tacy wykleiłam na stałe soczewicą.

Później przymierzałam poszczególne elementy „na sucho”. Zaczęłam od plastrów drewna, które mają imitować leśne wniesienie. Przymocowałam je do kartonu klejem, a pomiędzy wkleiłam szyszki udające drzewa. Kupkę kamieni również przykleiłam na stałe, ale kilka z nich zostawiłam luzem.

Miejsca, gdzie do zabawy planuję wysypywać produkty sypkie, okleiłam „ramkami” z ciecierzycy. Na stałe wkleiłam też drewniany klocek, który będzie oddzielał od siebie dwa różne produkty sypkie. W naszym przypadku bułkę tartą i korę. Tak prezentuje się „goła” taca przed przystąpieniem do zabawy.

To od nas zależy, co wsypiemy na tacę – mąka, płatki, kamyki, ryż, ziarna kawy, ciastolina – pełna dowolność. Można też zmieniać co jakiś czas wypełnienie tacy.

Nasza taca kojarzy mi się z jakimś leśnym kamieniołomem i miejscem wycinki drzew. Na razie Mikołaj bawi się na niej metalowym pick-upem, którym przewozi kamienie i gałęzie, ale mamy zamiar dokupić mu na Dzień Chłopaka małe maszyny budowlane – spychacz, koparkę, traktor itp.

Po zabawie, można zsypać elementy ruchome np. do woreczka strunowego, a makietę wygodnie schować. Pewnie, gdyby nie wystające pionowo szyszki, przechowywanie jej byłoby wygodniejsze. Mogłabym ją wtedy trzymać na podstawce do pokrywek z IKEA, o której pisałam tutaj.

Myślę, że równie dobrze nasza taca prezentowałaby się z figurkami dinozaurów, udając prehistoryczny krajobraz. A może figurki ludzi z plecakami turystycznymi oraz śmigłowiec GOPRu? Możliwości jest wiele i to właśnie jest najlepsze w tacy sensorycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *