DIY: Slime – glutek z dwóch składników

Dzisiaj mam dla was przepis na masę plastyczną przeznaczoną dla nieco starszych dzieciaków. Nie znam chyba dziecka w wieku od 8 lat w górę, które nie bawiło się lub nie słyszało o slimie. Popularnym glutku. Slime to według mnie świetna masa terapeutyczna. Zabawa glutkiem będzie znakomitym ćwiczeniem dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Jest też pomocny podczas terapii ręki oraz jako antystres.

Slimy opanowały świat. Slimy są wszędzie. Ona ma slime’a. On ma slime’a. I on też. Slimy można kupić. Slimy można też zrobić samodzielnie w domu. I o tym właśnie będzie dzisiejszy wpis. Mam dla was przepis na slime’a z dwóch składników.

Składniki

Do wykonania slime’a będziecie potrzebować:

  • około 50 ml żelu do prania Persil
  • około 70 ml kleju biurowego w płynie

Opcjonalnie możecie dodać barwnik spożywczy i brokat.

Wykonanie

Przygotowanie slima rozpoczynamy od wlania do miseczki około 50 ml żelu do prania. Następnie, jeśli chcemy zabarwić naszego glutka, wykonujemy to właśnie na tym etapie. Do żelu dodajemy barwnik, brokat czy co tylko nam się podoba – np. koraliki, cekiny itp. Mieszamy łyżką do uzyskania jedolitej konsystencji.

Do zabarwionego (lub nie) żelu dodajemy około 70 ml kleju biurowego. Wszystko mieszamy dokładnie łyżką. Po chwili mieszania zauważymy, że masa gęstnieje i tworzy się tak zwany glut czyli slime.

Masę mieszamy jeszcze przez chwilę, aż będzie odklejać się od miski.

Następnie przekładamy ją w dłonie i wyrabiamy jak ciasto. Jeśli masa zbyt mocno klei się do rąk, dodajemy jeszcze trochę kleju w płynie. Dodanie większej ilości kleju sprawi, że masa nie będzie aż tak mocno kleiła się do dłoni. Nasz slime jest gotowy.

Ja przygotowałam slime’a w trzech różnych kolorach, podczas zajęć terapeutycznych z moim uczniem. Jest to rozumny 10 letni człowiek. Dlaczego o tym piszę? A no dlatego, że do wykonania slime’a użyłam żelu do prania i kleju. Pamiętajmy o tym, że zarówno żel do prania jak i klej, nie są składnikami spożywczymi. Uważam jednak, że dzieci w wieku około 8 lat, mają rozwinięte myślenie przyczynowo-skutkowe i nie będą próbowały jeść czy dotykać do oczu takiej masy. Dlatego też we wstępie napisałam, że mam dla was przepis na masę plastyczną dla starszych dzieciaków. Oczywiście jeśli macie ochotę wykonać slime’a z młodszymi dziećmi, zróbcie to – jak najbardziej. Moim skromnym zdaniem, powinno się to jednak odbywać pod ścisłą opieką dorosłego. Starszy dzieciom należy zwrócić uwagę na to, że płyn do prania może je uczulić i aby takie przypadki zgłaszały nam, dorosłym. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

Jeśli chcecie, przygotuję dla was wpis o slimie wykonanym wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego. Mogą się nim bawić małe dzieci i nic się nie stanie nawet jeśli trafi do małej buzi 🙂 Dajcie znać czy jesteście w tym zainteresowani.

5 comments on “DIY: Slime – glutek z dwóch składników

  1. oo tak, bardzo proszę o przepis na gluta dla maluchów 😀 mój 3 latek jest glutami zachwycony, a te sklepowe przerażają ilością chemii, po jednym takim zakupie szukam zdrowej alternatywy

  2. Ja też poproszę, prawdopodobnie mój póltoraroczniak ma zaburzenia SI więc będzie super zabawa. Czekam z niecierpliwością na naturalny przepis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *