DIY Uniwersalna prowadnica do ręcznej elektrycznej piły tarczowej lub zagłębiarki

Dawno temu jako jedno z pierwszych narzędzi kupiłem sobie ręczną elektryczną pilarkę tarczową. Szybko się do niej zniechęciłem ponieważ rzadko udawało mi się robić zadowalające, równe cięcie. Oglądając na YouTube filmy o majsterkowaniu natknąłem się na doskonały kanał o stolarstwie, gdzie podpatrzyłem pomysł na prowadnicę.

Potrzebne materiały:

  • Formatka sklejkowa lub MDF (ja wybrałem MDF o grubości 6mm)
  • Kantówka – uwaga odnośnie jej wymiarów. Przy zakupie weźcie pod uwagę odległość silnika od ciętego materiału, tak żeby piła bez problemu przesuwała się pod kantówką.
  • Wkręty
  • Klej do drewna
  • Wkrętarka
  • Miara i ołówek

Pracę rozpoczynamy od przycięcia i rozmieszczenia kantówki na formatce. Kantówkę umieszczam w dalszej odległości od brzegu płyty, tak aby piła przy pierwszym cięciu wyznaczyła idealną linię cięcia (odcięła pasek materiału).

Płyta po obu stronach kantówki zostanie przycięta

Kantówkę mocujemy za pomocą kleju do drewna, a następnie od spodu skręcamy wkrętami, uprzednio nawiercając i robiąc miejsce na głowy wkrętów.

Kantówkę smarujemy klejem
Mocujemy przed skręcaniem
Wiercimy i skręcamy wkrętami. Wkręty rozmieszczam w równej odległości od siebie

Ostatnim krokiem jest przycięcie płyty. Chcę, aby narzędzie, które robię było uniwersalne i pozwalało na cięcie z obu stron piły. Umieszczam kantówkę dalej od brzegu, dzięki czemu pila po pierwszym cięciu utnie materiał równo i w odpowiedniej odległości.

Prowadnica gotowa
Pierwsze cięcia z wykorzystaniem prowadnicy

Prowadnica sprawdza się doskonale! niebawem zamieścimy wpisy w których wykonujemy rzeczy z jej pomocą. Opisana pomoc stolarska jest w miarę lekka i poręczna.

2 comments on “DIY Uniwersalna prowadnica do ręcznej elektrycznej piły tarczowej lub zagłębiarki

  1. a orginalna prowadnica kosztuje prawie tyle co pila😂 oglądałem kilka sposobów twój sposób jest najlepszy Dzięki ziomek Masz u mnie browara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *