Połączenie drewna i metalu. Budowa nowoczesnej ławki ogrodowej.

Ławka, którą buduję, będzie umiejscowiona przed wejściem do domu. Chciałem, żeby stylem pasowała do drzwi i ogrodzenia, więc zdecydowałem, że mebel będzie zbudowany z prostych form, bez krągłości. Zależało mi także, żeby konstrukcja była kompaktowa, wygodna do siedzenia dla dwóch osób dorosłych.

Na kartce narysowałem kilka projektów, lecz w celu dobrania odpowiednich długości poszczególnych elementów wybrałem się do sklepu budowlanego. Na dziale ogrodniczym siedziałem na wszystkich dostępnych ławkach i znalazłem wygodną wysokość oraz głębokość siedziska. Dzięki tym intensywnym badaniom określiłem idealną proporcję ławki (tzw. IPŁ) Wskaźnik IPŁ jest następujący: siedzisko na wysokości 47cm, a jego głębokość to 25cm. Długość całej konstrukcji będzie wynosić 110cm. Podłokietnik znajduje się na wysokości 55 cm, a cała stalowa konstrukcja ma 35 cm szerokości.

Do budowy nóg użyłem profilu stalowego zamkniętego 40x40mm o grubości ścianki 1,5mm (profil o takich wymiarach jest dostępny od ręki w dużych marketach budowlanych). Uprzedzając komentarze dodam, że jest wystarczająco stabilny dla tego typu konstrukcji. Na siedzisko wybrałem deski sosnowe o wymiarach 70x28mm.

Narysowałem zgrubny projekt mebla i ochoczo zabrałem się do cięcia profili. Początkowo narożniki miały łączyć się pod kątem 45 stopni, lecz szlifierka zweryfikowała moje ślusarskie umiejętności. Do spawania użyłem spawarki z drutem samoosłonowym o grubości 0,8mm. Przy takim sprzęcie nie ma mowy o „zaspawaniu” szczelin pomiędzy łączonymi profilami, więc ostatecznie cięcie wykonałem pod kątem 90 stopni z pomocą stojaka do szlifierki kątowej. 

Do konstrukcji przyspawałem płaskowniki o grubości 4mm do których później przykręciłem deski. Elementy metalowe po uprzednim odtłuszczeniu zostały pomalowane dwukrotnie Farbą do metalu bezpośrednio na rdzę Altax. Jest to nowość na rynku – farbę można stosować bezpośrednio na rdzę zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Nie wymaga ona podkładu.  Sprawdza się do malowania powierzchni metalowych, żeliwnych, aluminiowych, zarówno nowych jak i wcześniej już zabezpieczonych. Zapewnia aż do 15 lat ochrony przed czynnikami atmosferycznymi i rdzą. Jest odporna na deszcz już po 30 minutach, szybko wysycha, a narzędzia po malowaniu można umyć wodą. Wybraliśmy kolor czarny półmat. 

W tym projekcie za przygotowanie drewna odpowiadała Ola. Najpierw wyszlifowała deski, żeby żadna niesforna drzazga nie wbiła się przypadkiem w cztery litery. Następnie listwy zostały zagruntowane Impregnatem gruntującym do drewna Altax. Preparat ten ma na celu chronić drewno przed biokorozją, czyli grzybami pleśniowymi czy sinizną oraz przed owadami żerującymi w drewnie. Nanosi się go przed pokryciem drewna produktem nadającym kolor. 

Ostatecznie listwy zostały pomalowane dwukrotnie Impregnatem Żywicznym Altax. Środek zawiera żywice, skutecznie chroniące drewno przed działaniem warunków atmosferycznych. Zapewnia nawet do 9 lat ochrony. Do wyboru jest bogata paleta naturalnych kolorów drewna. My wybraliśmy kolor dębowy.

 

Deski przykręciłem do płaskowników. Dodam, że łączą się one ze sobą pod kątem 45 stopni.

Profile zakończyłem plastikowymi zaślepkami, a do nóżek użyłem zaślepek z gwintem oraz nóżek regulowanych, dzięki czemu można wypoziomować ławkę na kostce brukowej, a dodatkowo metal nie dotyka bezpośrednio ziemi, co chroni go przed wilgocią.

Na podsumowanie projektu mogę powiedzieć, że praca w drewnie jest zdecydowanie prostsza niż tworzenie konstrukcji z użyciem metalu. W przypadku minimalnych nierówności jesteśmy w stanie „naciągnąć” drewniane elementy, a przy profilach sprawa nie jest taka prosta. Dodatkowo podczas spawania istnieje zagrożenie, że konstrukcja się wypaczy lub dozna zniekształceń.

Wpis powstał we współpracy z marką Altax w ramach wyzwania dla twórców internetowych.

8 comments on “Połączenie drewna i metalu. Budowa nowoczesnej ławki ogrodowej.

  1. To już taki DIY dla lekko zaawansowanych 🙂
    Obróbka drwna spoko… ale metal, spawanie… no nieźle.
    Ale efekt wygląda wspaniałe.

  2. Ta ławka wygląda extra, bardzo lubię połączenie drewna i metalu. Szukałam w podobnym stylu stoliku kawowego do ogrodu. I znalazłam świetny sklep, w którym posiadają rękodzieło z drewna. Lubię takie połączenia! A wasza ławka, pasowałby teraz stylem do mojego zakupionego stołu!

  3. Myślę, że opierając się na tym wpisie, każdy mógłby samodzielnie spróbować sowich sił

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *