Budowa domku dla dzieci – część 2 (materiały)

Pełną relację z budowy podzieliłem na cztery części. Znajdziesz je tutaj:

1. Planowanie i założenia
2. Wybór materiałów oraz szacowanie ich ilości
3. Budowa część 1
4. Wykończenie

Kilka miesięcy temu wśród rodziny nieopatrznie rzuciłem, że zbuduję ogrodowy domek dla dzieci. Początkowo chciałem kupić gotowy z marketu budowlanego, ale po sprawdzeniu oferty rączo porzuciłem ten pomysł. Pozostało więc zakasać rękawy, zaprojektować i zbudować wg własnego projektu. O tej fazie możesz przeczytać tutaj.

W tym poście skupię się na doborze odpowiednich materiałów oraz oszacowaniu potrzebnej ich ilości. Pomimo gęstej brody nie jestem drwalem, ani stolarzem, więc przy ocenie ilości materiału założę bezpieczny zapas.

Konstrukcja:

Domek będzie duży (podstawa o wymiarach 180 x 180 cm), więc na główne belki nośne użyję tych o wymiarach 10 x 10 cm, będą osadzone w ziemi przy pomocy kotew wbijanych. Podłoga domku zostanie zawieszona na wysokości 150 cm. Do jej zbudowania posłużą mi ryflowane deski tarasowe. konstrukcja domku i dachu zostanie oparta na kantówkach 6 x 4 cm oraz 3 x 3 cm. Belka poprzeczna na której zawieszone zostaną huśtawki oraz krzyżak do wspinaczki również będzie wykonany z belek 10 x 10 cm.

Ściany i dach:

Konstrukcję ścian domku obiję deską elewacyjną (obiciową). Na dach pójdą zwykłe deski (zamówiłem heblowane). Dach pokryję gontem bitumicznym w kolorze brązowym.

Wykończenie:

Rogi domku oraz odrzwia wykończę za pomocą listw dekoracyjnych. Szyby w oknach osadzę za pomocą ćwierćwałków, a szprosy wykonam z półwałków (dokładne wymiary okien określę w trakcie budowy).

Domek dwukrotnie pomaluję impregnatem do drewna (wybór koloru pozostawiam żOli).

Inne:

Drewno będę łączyć za pomocą wkrętów, przyda się kilka wielkości. Do tworzenia konstrukcji 4 x 30, 4 x 40, 4 x 50, 4 x 70, 4 x 90. Warto zwrócić uwagę, żeby wkręty miały tą samą końcówkę (np. PZ2) i zaopatrzyć się w kilka zapasowych. Do obijania domku deską elewacyjną użyłem delikatniejszych wkrętów.

Deski na których opiera się podłoga zamocuje przy pomocy śrub zamkowych 8 x 140 oraz wkrętów ciesielskich.

Gont zamocuje za pomocą ocynkowanych gwoździ papowych, a listwy wykończeniowe na gwoździe boazeryjne (teksy).

Do ostatniego etapu budowy potrzebne będą także ślizg (zjeżdżalnia), kamienie wspinaczkowe, a także haki do huśtawek oraz lina na siatkę do wspinaczki.

Lista zakupów:

ElementJedn.Ilość
Kantówka 100 x 100mb26
Kantówka 100 x 30mb15
Kantówka 60 x 40mb26
Kantówka 30 x 30mb25
Deska obiciowam212
Deska tarasowaszt23
Gontm26
Ślizg 3mszt1
Kotwy wbijane 91 mm x 91 mmszt4
Wkręty 30 mm, 40 mm, 50 mm, 70 mm, 90 mm
Wkręty ciesielskieszt15
Gwoździe ocynkowane (gont) kg0,5
Śruby zamkowe 140 mmszt4
Zawiasyszt2
Impregnat do drewnal5
Listwa wykończeniowamb6
Ćwierćwałki, półwałkimb6

Wyceny drewna dokonałem online w sklepach internetowych popularnych marketów budowlanych oraz w lokalnym sklepie budowlanym.

Całkowity koszt domku oscylował będzie w okolicach 2400 zł.


W kolejnych wpisach opiszę proces budowy. Trzymajcie kciuki!

Inne wpisy dotyczące budowy ogrodowego domku dla dzieci znajdziesz tutaj:
1. Planowanie
2. Wybór materiałów i ilości
3. Budowa część 1
4. Wykończenie

12 comments on “Budowa domku dla dzieci – część 2 (materiały)

  1. Czekam na efekt końcowy 😊Moja rada : można się wybrać także do tartaki lub innej firmy przetwórstwa drewna – mają towar różnej jakości zapewne : od takiego prawie darmo, gdzie trzeba samemu heblowac itd , po porównywalny do marketowego, ale zdecydowanie taniej 😉

  2. Witam, mogę prosić o wymiary wszystkich kantówek? Będę robiła sama taki domek dla dzieci i nie mam pojęcia jakiej długości mają być, a pytają o to przy zakupie😅 Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam Serdecznie!!

  3. Konstrukcja nośna jest z kantówki 10×10, konstrukcja domku i dachu z kantówek 6×4 i 3×3 a kantówka 10×3 do czego została wykorzystana?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *