DIY : wieszak dla dziecka w stylu Montessori

Pomysł na wieszak dla dzieci przyszedł mi do głowy podczas budowania biurka na kozłach, które niedawno prezentowałam na blogu. Jak wspominałam wcześniej, jestem zafascynowana pedagogiką Marii Montessori i od jakiegoś czasu co i rusz namawiam Marcina na wykonywanie przeróżnych projektów, które pomogłyby dostosować nasze mieszkanie do potrzeb i możliwości Mikołaja. Ponieważ w pedagogice Montessori duży nacisk kładzie się na rozwijanie samodzielności dziecka, idealnym „meblem” wydał mi się być wieszak do przedpokoju. Ale taki w mini-dziecięcym rozmiarze.

Potrzebne materiały

Do wykonania wieszaka użyliśmy:

  • dwie kantówki drewniane 20 / 40 mm o długości 270 cm każda
  • kantówkę drewnianą 11 / 50 mm o długości 220 cm
  • wkręty do drewna

Całość kosztowała nas ok. 30 zł.

Instrukcja wykonania

Pracę rozpoczęliśmy od zbudowania kozła. Można oszczędzić sobie pracy i kupić gotowe kozły w markecie budowlanym, ale te, które oglądaliśmy, były wykonane z niebyt ładnego drewna. Poza tym znacie nas już trochę i wiecie, że lubimy majsterkować. Zdecydowaliśmy, że kupimy kantówki i sami zbudujemy kozła.

Na początku Marcin przyciął kantówki na 4 kawałki po 75 cm każdy (nogi). Następnie dociął 2 kawałki po 45 cm (dolne poprzeczki). Oszlifował je i zbił z nich 2 połowy kozła w kształcie litery H.

2 części kozła położyliśmy bokiem na ziemi i wymierzyliśmy, w którym miejscu należy zamocować poprzeczkę łączącą i wzmacniającą. Przyłożyliśmy w tym miejscu kantówkę, odrysowaliśmy kąty i docięliśmy. Oszlifowaliśmy i przykręciliśmy ją do kozła od wewnątrz.

To samo zrobiliśmy z drugiej strony. Kolejnym krokiem było wykonanie półki. Pocięliśmy kantówkę 50 / 10 mm na 13cm kawałki i przykręciliśmy je wkrętami do dolnych poprzeczek kozła. Zmieściło się 7 listewek.

Marcin uciął jeszcze kawałek kantówki 20 / 40 mm o długości 55 cm, oszlifował, położył na wierzch kozła i przymocował od góry wkrętami. Powstał wieszak z półeczką.

Gotowe. Teraz wystarczy zawiesić wieszaki, na półeczce ułożyć czapki, buty, czy też małe pudełko z akcesoriami. Po boku można przymocować haczyk na plecaczek. Wieszak jest gotowy do użytku przez małego domownika.

Zobaczcie nasze inne pomysły na DIY w stylu Montessori: kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *