DIY namaluj z dzieckiem obraz. Sztuka nowoczesna dla najmłodszych

Pamiętacie nasze laurki, które malowałam z chłopcami z okazji Dnia Babci i Dziadka? Tak spodobał mi się efekt, jaki osiągnęliśmy na kartkach papieru, że postanowiłam powtórzyć zabawę na większym formacie. Pomyślałam, że fajnie byłoby mieć w domu obraz, który namalują dzieci. Jednak nie zawsze patyczakowaty dinozaur lub rodzina głowonogów będzie pasowała do wystroju wnętrza. Idealnie się do tego nadaje sztuka nowoczesna, a szczególnie ekspresjonizm abstrakcyjny. Kto zabroni dzieciom być małymi artystami? Nikt. No więc do dzieła.

Do przygotowania obrazu z moimi smykami (3,5 roku oraz 8 miesięcy), użyłam:

  • podobrazie bawełniane gruntowane w rozmiarze 60×80 cm
  • folię bąbelkową (może być też styropian lub kilka warstw kartonu)
  • farby akrylowe
  • worek na śmieci (może być folia malarską, spożywcza lub stretch)
  • duży karton jako podkład

Całe malowanie sprowadza się do kilku kroków. Po pierwsze na ziemi kładziemy karton, a na nim układamy podobrazie. Pod podobraziem, między listewkami, układamy warstwy folii bąbelkowej. Chodzi o to, aby dzieci opierając się, czy nawet wchodząc na płótno, nie zrobiły w nim dziury.

Gdy stanowisko malarskie jest przygotowane, dajemy dzieciom farby i prosimy, aby wycisnęły je na płótno. Ja osobiście kontrolowałam kolory, oraz ilość wyciskanej przez Mikołaja farby. W innym wypadku obraz miałby raczej czarno-brązowy dizajn i mógłby nosić tytuł „Bagno nocą”.

Gdy płótno jest już całe pokryte plamami z farby, nakładamy na całość folię lub rozcięty worek na śmieci (najlepiej, żeby folia była przezroczysta – wtedy widać efekt). Dzieci przez folię rozsmarowują farby po płótnie. Efektownie i czysto 🙂

Gdy mali artyści skończą tworzyć, ściągamy folię i pozostawiamy płótno do wyschnięcia. My jeszcze spryskaliśmy obraz resztkami farb, jakie zostały nam w tubce.

Najpiękniejsze dzieło sztuki nowoczesnej gotowe. Z dumą zawisło w naszym salonie. Ciekawe, ile będzie warte za 70 lat?

PS. Patent z folią jest o tyle fajny, że daje bardzo ciekawy efekt łączenia kolorów, a sprzątanie po zabawie farbami sprowadza do ściągnięcia i wyrzucenia brudnej folii. Ubrania czyste, dzieci czyste, podłoga czysta.

10 comments on “DIY namaluj z dzieckiem obraz. Sztuka nowoczesna dla najmłodszych

  1. Kradnę pomysł!!! Jak będę miała dzień wolnego od razu się bierzemy!!! Efektami się pochwalimy ❤️

  2. Hmm próbowaliśmy na trochę mniejszym formacie i efekt nie jest taki fajny 🙁 za pierwszym razem daliśmy za mało farby i po dodaniu większej ilości obraz zrobił się szaro buty 😅💩 minusem u nas była też folia, która była ciemna – Tylko taka była w naszym markecie… I przez to nie było widać czy dobrze docieramy farbę… na pewno jeszcze kiedyś spróbujemy:)

  3. Dziękuję za ten wpis. Właśnie szukałam pomysłu na obraz z moim dzieckiem i tadam znalazłam u Was🙂🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *