Pomysły na prezenty DIY dla Babci i Dziadka

Dwa najważniejsze święta w roku przed nami. Mowa oczywiście o Dniu Babci i Dziadka. Ja sama nigdy nie poznałam moich dziadków. Obaj zmarli na długo przed moich przyjściem na świat. Miałam tylko babcie. Dlatego teraz bardzo doceniam fakt, że moje dzieci mają jeszcze na świecie dwóch dziadków, dwie babcie, a nawet pradziadka i dwie prababcie.

Od kiedy na świecie pojawił się Mikołaj, obdarowujemy dziadków i babcie upominkami z okazji ich święta. A jak powszechnie wiadomo, najlepiej, jeśli takie prezenty są samodzielnie (lub w dużej mierze samodzielnie) wykonane przez wnuczęta.

Rok temu pokazywałam Wam tutaj nasze poprzednie pomysły na laurki dla Babci i Dziadka.

W tym roku to, co wykonałam z chłopakami zasługuje na miano sztuki wyższej. A przynajmniej jest tak według mnie i mam nadzieję, że dziadkowie podzielą moje zdanie. Co najważniejsze, malunki wyglądają efektownie, a są szalenie proste w wykonaniu. I wcale nie skończycie z całym pokojem wysmarowanym w farbie. Obiecuję. Mam dla Was kilka propozycji:

1.Barwienie kartek kolorową bibułą

Malując tym sposobem otrzymacie świetne tło do dalszych prac plastycznych, lub gotowy malunek. Jeśli chcecie uzyskać samo tło (a właściwie dwa), wystarczy, że przygotujecie dziecku białą kartkę i poprosicie je o podarcie na kawałki i położenie na niej kolorowej bibuły.

Następie wręczacie dziecku spryskiwacz do kwiatów z wodą i prosicie, aby obficie spryskało leżące na kartce skrawki bibuły. Następnie przykrywacie całość czystą kartką i odgniatacie. Odkrywacie kartkę, usuwacie bibuły i voila. Kolorowe tło do prac plastycznych gotowe.

Jeśli chcecie od razu otrzymać gotową laurkę, wystarczy, że przed nałożeniem na kartkę kolorowych bibuł, położycie na niej wycięty z innej kartki kształt, np. serce. Dalej postępujecie tak samo, a z razem z odmoczoną bibułą ściągacie również kształt, który na gotowej pracy pozostaje biały. Możecie też położyć na kartce ramkę, z której wytniecie kształt – wtedy odbarwi się Wam tylko serduszko.

Efektem barwienia bibułą są dwie z naszych laurek. Na jednej z nich chłopcy odbili swoje dłonie i stopy. Obie laurki ozdobiłam napisami (Mikołaj jeszcze nie potrafi pisać).

2.Abstrakcja malowana folią

To jest dla mnie hit, o którym powiedziała mi koleżanka malarka Wiola. Dajecie dziecku kartkę i farbki w tubce, którymi robi dowolne ciapki na kartce (nie polecam brązu i czerni, bo wówczas praca nie wychodzi zbyt estetycznie). Następnie na kartkę nakładacie folię spożywczą, a dzieci rozgniatają farby: rękami, nogami i czym tam chcą. Jak widzicie, w takim malowaniu uczestniczył nawet Miłosz.

Następnie ściągacie folię i praca gotowa. Nasza była dość morka (Mikołaj koniecznie chciał spryskać farbki wodą przed nałożeniem folii), więc odcisnęłam ją drugą kartką, otrzymując dwa bliźniacze tła. W tych kartkach wycięłam okienko w kształcie serca, w którym umieściłam dedykację dla babci.

3.Malowanie folią bąbelkową

O tym sposobie malowania pisałam Wam już tutaj przy okazji realizacji tematu o owadach i robieniu pracy plastycznej z ulem i pszczołami. A jest on szalenie prosty również z tego względu, że może być jak gdyby produktem ubocznym dwóch powyższych prac. Wystarczy w którymś z wcześniej wykonanych malunków zamoczyć folię bąbelkową i odbić jak pieczątkę na czystej kartce. Ja bardzo lubię ten efekt. W naszej kartce wycięłam otwór w kształcie serduszka, wewnątrz którego umieściłam napis.

Uprzedzając Wasze pytania, napisy zrobiłam posługując się gotowymi wydrukami, które przygotowałam w aplikacji canva.com Odrysowałam je na laurkach za pomocą kalki kreślarskiej i poprawiłam czarnym mazakiem. Myślę, że starsze dzieciaki bez problemu mogą odwzorować takie napisy samodzielnie.

4 comments on “Pomysły na prezenty DIY dla Babci i Dziadka

  1. Świetne pomysły! Mamy już kupione prezenty dla dziadków, ale takie made home mają wyjątkowa wartość. Na pewno wykorzystamy!

  2. Z folią bąbelkową świetny pomysł🤩. ..szkoda, że odkryty za późno… Ale w przyszłym roku skorzystam😉

  3. Szkoda, że tak późno trafiłem na ten wpis… zrobiłem babci i dziadkowi trochę inny prezent, ale mimo wszystko kilka z tych pomysłów zapamiętam na kolejne okazję. Dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *