Łóżko Ikea Kura dla rodzeństwa – metamorfoza pokoju dziecięcego

Nie tak dawno temu pokazywałam Wam, jak za pomocą tapety odmieniłam popularne łóżko KURA z Ikea. Wpis znajdziecie tutaj.

Od początku zakładaliśmy, że pokoje chłopców będą wspólne (mają osobny pokój do spania i osobny do zabawy, a o tym dlaczego akurat tak rozwiązaliśmy podział pokoi, pisałam tutaj). Niedawno zakończyliśmy z Miłoszem naszą przygodę z karmieniem piersią i nie muszę już być blisko niego w nocy. Nadszedł więc czas, aby chłopcy w końcu dzielili razem sypialnię

Już urządzając pokój do spania dla Mikołaja (wiedząc, że prędzej czy później dołączy do tego pokoju Miłosz), umieściliśmy w nim 2 komody (każda dla 1 chłopca) oraz wspólną szafę. Od początku mieliśmy też zamiar przerobić łóżko KURA na łóżko dla dwójki dzieci.

Jak przerobić łóżko KURA na łóżko 2-osobowe?

Zmiana jest bardzo prosta, a to dzięki temu, że łóżko KURA jest dwustronne. Wystarczy postawić je w taki sposób, aby materac był na górze, a na dół dokupić spód żebrowy do łóżka oraz drugi materac. W ten sposób zyskujemy piętrowe łóżko, które ma 115 cm wysokości.

Wzbogaciliśmy dolną część łóżka o 2 barierki wykonane z sosnowych kantówek. Docięliśmy je na wymiar, przeszlifowaliśmy i pomalowaliśmy bezbarwnym lakierem wodnym. Marcin przymocował je za pomocą wkrętów i kołków.

Po odwróceniu łóżka musiałam przenieść wyżej naklejkę triceratopsa od happilu. Dinek bez problemu odkleił się od ściany i dał się zamocować ponownie. Okazało się też, że teraz łóżko jest zwrócone nieoklejoną stroną w kierunku wejścia do pokoju, więc dołożyłam kolejne 4 paski tapety, aby ozdobić mebel.

Panele tapicerowane

Na dolnym poziomie śpi Miłosz, który podczas snu zmienia swoje położenie na materacu jakiś milion razy. Dlatego zdecydowaliśmy się na zamocowanie na ścianie paneli tapicerowanych, które chronią dziecko przed uderzeniem oraz zimnem (ściana przy łóżku chłopców to zewnętrzna ściana domu).

Możecie oczywiście zamówić lub kupić gotowe panele. My jednak wykonaliśmy nasze samodzielnie. Marcin przyciął na wymiar płyty pilśniowe, na które nakleiłam gąbkę tapicerską. Na tak przygotowane panele nakładałam owatę oraz tkaninę welurową, które nieco naciągałam i od tyłu mocowałam takerem. W podobny sposób kiedyś wykonywałam tapicerowane wezgłowie łóżka, pamiętacie? Jeśli nie, zerknijcie tutaj.

Przymierzyliśmy panele do ściany przy łóżku. Marcin zamocował je na haczyki do obrazów (w ścianie są kołki z wkrętami) ok. 10 cm nad dnem łóżka (zapas na materac).

Pokój chłopców po metamorfozie wygląda fantastycznie. Tropikalne dodatki świetnie pasują do motywu przewodniego, czyli oczywiście DINOZAURÓW. Jak sami widzicie, można na 9m2 zmieścić pełnowymiarowe łóżko (90×200 cm) oraz miejsce na przechowywanie rzeczy dla dwójki dzieci. A i miejsce do zabawy na dywanie się jakieś znajdzie 🙂

13 comments on “Łóżko Ikea Kura dla rodzeństwa – metamorfoza pokoju dziecięcego

   1. Dzień dobry, mogę zapytaj ile lat miał starszy synek jak zaczął spać na górnym poziomie? Nie obawialiscie się, że spadnie?

 1. Cześć!
  Też myślimy o takim rozwiązaniu, też mamy dwóję, ale zanim to zrobimy chciałbym od Was usłyszeć dwie rzeczy:
  1. Jak się małemu wstaje z tego łóżka? (może powinien mieć wycięcie na wyjcie, a nie belkę połączoną na całej długości od ściany do drabinki)
  2. Na jak długo przewidujecie to łóżko? Póki młodszy wstawając nie będzie się walił w głowę?

  1. Wstaje bez problemów również w nocy, belka w niczym nie przeszkadza. My też czasem tam śpimy razem z Miloszem, więc to rozwiązanie na jeszcze kilka lat 🙂 tak myślimy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *