Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży

Spędzając urlop na Podlasiu, koniecznie wybierzcie się do Parku Pałacowego w Białowieży. My byliśmy tam kilka razy, ponieważ bardzo niedaleko mieliśmy wykupiony nocleg. W Parku Pałacowym znajdziecie między innymi Muzeum Przyrodnicze – Leśne. Zostało ono wybudowane na miejscu pałacu Carskiego, który spłonął (po wojnie). Niszczejący pałac później został rozebrany (dopiero w latach 70!).

Ceny i bilety

W Muzeum Przyrodniczo – Leśnym za bilet normalny płaciliśmy 18 zł od osoby. Dzieci do 5 lat wchodzą za darmo. W sezonie warto kupić bilety z wyprzedzeniem, np. online na TEJ STRONIE. Bilet obejmuje wstęp na wystawy czasowe, wystawę stałą oraz wieżę widokową. Niestety podczas naszej wizyty, tuż przed sezonem wakacyjnym, wieża była zamknięta.

Wystawa audiowizualna

Wystawa stała natomiast mnie zachwyciła. Właściwie nie tylko mnie, ale również Marcin, dzieci i nasi przyjaciele, z którymi spędzaliśmy urlop, byli oczarowani tym miejscem. Zwiedziłam już trochę muzeów w życiu i śmiało mogę powiedzieć, że to było jedno z lepszych.

Wystawę audiowizualną zwiedza się z audioprzewodnikiem. Lektorem jest nie kto inny, jak Krystyna Czubówna ❤️ Można odpiąć słuchawki, wtedy urządzenie jest głośnomówiące, co jest pomocne dla dzieci. Muzeum jest bardzo specyficzne – gdy wchodzimy na wystawę, światło włączone jest tylko wkoło pierwszego stanowiska. Gdy lektor opowie nam o tym, co się na nim znajduje, światło gaśnie i włącza się przy kolejnym stanowisku, do którego zaprasza nas lektor. W muzeum panuje leśny klimat spowodowany mrokiem i odgłosami lasu, które towarzyszą zwiedzaniu.

Podczas zwiedzania traficie na przeróżne stanowiska, na których dowiecie się wielu ciekawostek na temat życia zwierząt, które można spotkać w puszczy. Są też stanowiska poświęcone historycznej działalności człowieka na terenach podlaskich. Na osobych stanowiskach, na których znajdziecie gatunki ptaków, owadów, grzybów itd.

Uwaga! Eksponaty muzealne to prawdziwe, wypchane zwierzęta, jednak cała oprawa, w jakiej zostały przedstawione, absolutnie nie przestraszyła dzieci.

To muzeum to coś, co koniecznie musicie zobaczyć będąc w Białowieży. Nasze dzieci były żywo zainteresowane, nawet Miłosz sam zwiedzał – raczkował od stanowiska do stanowiska.

Uwaga! W połowie zwiedzania są schody na piętro, więc trzeba wnosić wózki dziecięce. Jest „winda” dla wózków inwalidzkich – myślę, że potrzebę jej użycia należy zgłosić pracownikowi muzeum przy zakupie biletu. Zwiedzanie trwa ok. 55 minut, czego nie da się przyspieszyć. Nie można zrobić też przerwy w trakcie zwiedzania, ze względu na regulację trasy przez zapalające się światło. Miejcie to na uwadze. Toalety znajdziecie na holu głównym tuż przy salach z wystawami fotograficznymi.

Zobacz krótki film z naszej wycieczki do Muzeum w Białowieży :

1 comment on “Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *