Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży

Spędzając urlop na Podlasiu, koniecznie wybierzcie się do Parku Pałacowego w Białowieży. My byliśmy tam kilka razy, ponieważ bardzo niedaleko mieliśmy wykupiony nocleg. W Parku Pałacowym znajdziecie między innymi Muzeum Przyrodniczo – Leśne. Zostało ono wybudowane na miejscu pałacu Carskiego, który spłonął (po wojnie). Niszczejący pałac później został rozebrany (dopiero w latach 70!).

Ceny i bilety

W Muzeum Przyrodniczo – Leśnym za bilet normalny płaciliśmy 18 zł od osoby. Dzieci do 5 lat wchodzą za darmo. Bilet obejmuje wstęp na wystawy czasowe, wystawę stałą oraz wieżę widokową. Niestety podczas naszej wizyty w 2021 roku, tuż przed sezonem wakacyjnym, wieża była zamknięta.

Wystawa audiowizualna

Wystawa stała mnie zachwyciła. Właściwie nie tylko mnie, ale również Marcin, dzieci i nasi przyjaciele, z którymi spędzaliśmy urlop, byli oczarowani tym miejscem. Zwiedziłam już trochę muzeów w życiu i śmiało mogę powiedzieć, że to było jedno z lepszych.

Wystawę audiowizualną zwiedza się z audioprzewodnikiem. Lektorem jest nie kto inny, jak Krystyna Czubówna ❤️ Można odpiąć słuchawki, wtedy urządzenie jest głośnomówiące, co jest pomocne dla dzieci. Muzeum jest bardzo specyficzne – gdy wchodzimy na wystawę, światło włączone jest tylko wkoło pierwszego stanowiska. Gdy lektor opowie nam o tym, co się na nim znajduje, światło gaśnie i włącza się przy kolejnym stanowisku, do którego zaprasza nas lektor. W muzeum panuje leśny klimat spowodowany mrokiem i odgłosami lasu, które towarzyszą zwiedzaniu.

Podczas zwiedzania traficie na przeróżne stanowiska, na których dowiecie się wielu ciekawostek na temat życia zwierząt, które można spotkać w puszczy. Są też stanowiska poświęcone historycznej działalności człowieka na terenach podlaskich. Na osobych stanowiskach, na których znajdziecie gatunki ptaków, owadów, grzybów itd.

Uwaga! Eksponaty muzealne to prawdziwe, wypchane zwierzęta, jednak cała oprawa, w jakiej zostały przedstawione, absolutnie nie przestraszyła dzieci.

To muzeum to coś, co koniecznie musicie zobaczyć będąc w Białowieży. Nasze dzieci były żywo zainteresowane, nawet Miłosz sam zwiedzał – raczkował od stanowiska do stanowiska.

Uwaga! W połowie zwiedzania są schody na piętro, więc trzeba wnosić wózki dziecięce. Jest „winda” dla wózków inwalidzkich – myślę, że potrzebę jej użycia należy zgłosić pracownikowi muzeum przy zakupie biletu. Zwiedzanie trwa ok. 55 minut, czego nie da się przyspieszyć. Nie można zrobić też przerwy w trakcie zwiedzania, ze względu na regulację trasy przez zapalające się światło. Miejcie to na uwadze. Toalety znajdziecie na holu głównym tuż przy salach z wystawami fotograficznymi.

Zobacz krótki film z naszej wycieczki do Muzeum w Białowieży :

1 comment on “Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *