Ale kosmos! Nasza kosmiczna półka i PDF do pobrania – planetarium
Rotowanie zabawkami w pokoju chłopców stosuję już od dawna. Część zabawek i książek jest wyeksponowana na półkach, część czeka schowana w szafie na wymianę. Pozwala to uniknąć efektu zagraconego pokoju, a i zainteresowanie Mikołaja zabawkami, których nie widział od miesiąca jest większe. Polecam Wam ten sposób.
Zakres zainteresowań Mikołaja ostatnimi czasy jest na tyle szeroki, że aby nie zginąć w gąszczu książek, pomocy i zabawek tematycznych w jego pokoju, postanowiłam wprowadzić kolejny element organizacyjny – rotacyjne półeczki tematyczne.
Na pierwszy rzut poszedł KOSMOS. Mikołaj z zaciekawieniem przegląda książki o gwiazdach i planetach. Lubi też figurki z planetami układu słonecznego, które zrobił dla niego mój brat. Do figurek dorobiłam bliźniacze karty trójdzielne, ale pracuję nad nowymi, z bardziej realistycznymi zdjęciami/rysunkami planet. Kiedy je przygotuję, na pewno podzielę się nimi z Wami.
Na naszej kosmicznej półce mamy też globus do kolorowania kredą oraz książki i gry, które zamówiłam niedawno w księgarni internetowej Inverso.pl.
„Planetarium” wydawnictwa Dwie Siostry, to książka, którą polecam Wam całym sercem. Zaciekawi ona nie tylko Wasze dzieci, ale też dorosłych, którzy znajdą w niej wiele naprawdę szczegółowych informacji na temat kosmosu. Format tej książki robi wrażenie – jest ogromna, prawie formatu A3. Znajdziecie w niej bardzo dużo pięknych ilustracji. Mogłabym ją przeglądać godzinami. Książkę znajdziecie tutaj.
„Planetarium”
tekst: Raman Prinja
tłumaczenie: Jeremi K. Ochab
ilustracje: Chris Wormell
wydawnictwo: Dwie Siostry
data wydania: 2018
ilość stron: 104
„Mam przyjaciela kosmonautę” to malutka książeczka, ale pozory mogą mylić. Książka jest tak naszpikowana wiadomościami o kosmosie, rakietach, satelitach i innych kosmicznych wynalazkach, że aby je przyswoić, trzeba ją przeczytać kilkanaście razy. Sama dowiedziałam się z tej małej książeczki naprawdę wielu ciekawych rzeczy. Mikołaj bardzo lubi książki tej serii („Mądra Mysz” wyd. Media Rodzina). Książeczkę za kilka zł kupicie tutaj.
„Mam przyjaciela kosmonautę”
tekst: Ralf Butschkow
tłumaczenie: Bolesław Ludwiczak
wydawnictwo: Media Rodzina
data wydania: 2012
ilość stron: 24
„Kicia Kocia w kosmosie” to jedna z wielu książeczek z tej serii, jakie posiadamy. Mikołaj bardzo lubi czytać Kicię Kocię przed spaniem. Z tej części można między innymi dowiedzieć się, jak wygląda toaleta na stacji kosmicznej. Mikołaja to bardzo zainteresowało 🙂 Książeczkę kupicie klikając tutaj.
„Kicia Kocia w kosmosie”
tekst: Anita Głowińska
wydawnictwo: Media Rodzina
data wydania: 2019
ilość stron: 24
„Świat w obrazkach. Kosmos” to książka z serii dobrze znanej rodzicom i dzieciom. Bardzo dużo ilustracji i tekst – nie za długi, ale wyczerpujący temat i dostarczający bardzo dużą dawkę wiedzy o kosmosie. Świetna książka nie tylko dla małych dzieci.
„Świat w obrazkach. Kosmos”
tekst: Emilie Beaumont
wydawnictwo: Olesiejuk
data wydania: 2018
ilość stron: 120
Oprócz książek zamówiłam dla Mikołaja puzzle obserwacyjne Czu-Czu. W pudełku znajduje się 60 części układanki, która po złożeniu ma wymiar 48×68 cm. Tradycyjnie Czu-Czu dołącza do opakowania również plakat edukacyjny. Puzzle kupicie tutaj.
Niedawno zaczęliśmy grać z Mikołajem w gry planszowe. Kupiłam więc grę-loteryjkę, której motywem przewodnim jest oczywiście kosmos. W pudełku znajduje się 6 plansz i 36 żetonów, które trzeba dopasować do obrazków. Prosta, ale wciągająca gra dla całej rodziny. Zamówicie ją tutaj.
DOMOWE PLANETARIUM
Czasy są jakie są. Nie możemy iść do planetarium, więc planetarium przychodzi do nas. Przygotowałam dla Mikołaja (i dla Was) super zabawę. Wystarczy, że pobierzecie poniższy PDF z gwiazdozbiorami, wytniecie karty i podziurkujecie igłą w miejscach, gdzie zaznaczone są gwiazdy. Macie gotowe domowe planetarium*. Wystarczy teraz zbudować z koca obserwatorium lub poczekać, aż na zewnątrz się ściemni, zgasić światło i oświetlić kartkę latarką. Na ścianie wyświetlą się konstelacje. Zabawa ta zachwyci wszystkich małych kosmonautów!
Wypełnij poniższy formularz i pobierz domowe planetarium:
*najlepszy efekt będzie, gdy podkleicie wydrukowane karty czarnym papierem
Te same karty posłużą Wam również jako klasyczne karty trójdzielne. O tym jak pracować z kartami trójdzielnymi wg metody Montessori, pisałam w tym artykule.
Wpis został przygotowany we współpracy z Inverso.pl
- Postaw nam wirtualną kawę:
- pozostaw komentarz
- udostępnij artykuł w mediach społecznościowych
- polub naszą stronę na Facebooku i obserwuj nas na Instagramie
- oznaczaj nas za pomocą znacznika @dziecinnieproste
Przypadkiem trafiłam na tego bloga i już wiem, że często będę tu zaglądać. Mam dzieci w tym samym wieku, a starszy ma bardzo podobne zainteresowania. Zainspirowana półką z kosmosem zamierzam przejrzeć zabawki syna i stworzyć w jego pokoju podobny kącik.
Witam serdecznie, czy karty trójdzielne o kosmosie są gdzieś do pobrania?
Wlasnie odkrylam wasza strone! Zostane tu na dluzej 🙂 Czy mozesz mi powiedziec czy poleczka tematyczna to jedyna polka z zabawkami, czy poza tym sa tez inne 'standardowe’ zabawki?
W pokoju dzieci mamy 2 regały Trofast (na 1 z nich zrobiłam tematyczna półeczkę). Regały mieszczą pojemniki z zabawkami. Oprócz nich mamy tez regał kallax, głównie z książkami i grami planszowymi/puzzlami 🙂 wpisz w lupkę hasło pokój – znajdziesz osobny wpis o pokoju chłopców 🙂