Karty trójdzielne do pobrania – OWADY

Ostatnio zbudowaliśmy hotel dla owadów do ogrodu rodziców Marcina. Głównym zadaniem domku jest danie schronienia pożytecznym owadom. Bzygi, skorki i biedronki, które tam zamieszkają, zjedzą mszyce. Pszczoły, trzmiele, bzygi i osy zapylą kwiaty. Złotookowate wyeliminują ogrodowe szkodniki. Obecnie czekamy na pojawienie się w nim nowych lokatorów.


Do wiejskiego domu rodziców, oprócz Mikołaja jeżdżą jego kuzyni. Często odwiedzają nas tam również znajomi z dziećmi. Bywają dni, kiedy po ogrodzie biega nawet ósemka dzieci w wieku od roku do 10 lat, a to oznacza, że jest to miejsce, w którym mile widziane są atrakcje dla maluchów. Z pewnością hotel dla owadów przykuje ich uwagę, przynajmniej taką mamy nadzieję. Chcieliśmy tą budowlą nie tylko polepszyć stan ogrodowych kwiatów, ale też zainteresować dzieciaki otaczającą je przyrodą.


Świetną pomocą edukacyjną, która sprawi, że dzieci będą mogły bliżej poznać gatunki owadów zamieszkujących hotel, są karty trójdzielne. Postanowiłam wykonać samodzielnie karty z owadami, które najprawdopodobniej zasiedlą nasz domek. Karty do samodzielnego wydruku oraz zalaminowania pobierzecie tutaj:

Jeśli nie jesteście wtajemniczeni, opowiem Wam krótko czym są karty trójdzielne. Przede wszystkim jest to jedna z pomocy montessoriańskich, wykorzystywana do nauki czytania. Na wstępie zaznaczę, że profesjonalne karty Montessori, według wytycznych Polskiego Instytutu Montessori powinny mieć rozmiar 14 x 14 cm a podpis pod rysunkiem powinien być napisany czcionką Cenury Gothic w rozmiarze 36. Karty mojego autorstwa mają wymiary 9 x 9 cm, tak aby druk był bardziej ekonomiczny. Zastosowałam też czcionkę Arimo. Moja rada jest taka – jeśli zaczniecie drukować dla Waszych dzieci karty 9 x 9 cm z czcionką Arimo, to kolejne karty drukujcie zachowując te same właściwości. I analogicznie – jeśli uprzecie się na karty 14 x 14 cm, to następnym razem przygotujcie taki sam rozmiar. Dzięki temu wszystko będzie spójne i dziecku nic się nie pomyli. Wróćmy jednak do tego, czym są karty trójdzielne i jak z nimi pracujemy.

Karty trójdzielne składają się z następujących elementów: karty z obrazkiem i nazwą, karty z obrazkiem i karteczki z samą nazwą. Karty te używane są do przeprowadzania lekcji trójstopniowej, która składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest prezentacja, czyli kładziemy kartę i mówimy co przedstawia, np. „to jest pszczoła”. Prosimy dziecko, aby obejrzało kartę i powtórzyło nazwę owada. Kolejnym krokiem jest identyfikacja. Prosimy dziecko o wskazanie konkretnej karty, np. „pokaż, gdzie jest bzyg”, „połóż skorka na stole”, „włóż osę pod dywan”. Ostatnim etapem jest sprawdzenie. Wskazując na daną kartę pytamy „co to jest?”, a dziecko stara nam się odpowiedzieć.

Jeśli mamy w domu figurki owadów, możemy poprosić dziecko, aby dopasowało figurkę do karty bez podpisu lub do karty z podpisem. Kolejną zabawą może być dopasowywanie karty z samym obrazkiem do karty z obrazkiem i nazwą.

Jeszcze innym pomysłem jest dopasowywanie przez dziecko podpisu do karty – początkowo do tej z podpisem, później do tej z samym obrazkiem.


Nie oznacza to jednak, że karty przydadzą się Wam jedynie dla dzieci, które uczą się czytać. Wręcz przeciwnie, możecie je używać z małymi dziećmi jak i z 10-latkami. Małym dzieciom, przykładowo takim w wieku Mikołaja, pokazujemy zdjęcia bez podpisów. Podpis nic im nie powie, wystarczy im sam obraz.

Karty można nakleić w pobliżu hotelu dla owadów i przy okazji obserwacji jego mieszkańców wskazywać na karty i nazywać owada, którego zobaczyliśmy. Dla starszych dzieciaków polecam plakat do wydruku, na którym zaznaczone są miejsca w hotelu, w których chronią się owady oraz zdjęcia z podpisami przedstawiające konkretne gatunki owadów. Taki plakat też możecie powiesić w ogrodzie w pobliżu hotelu. Plakaty w wersji z owadami lub bez pobierzecie klikając tutaj:

Świetną zabawą będzie obserwacja hotelu i tropienie owadów a następnie szukanie karty z owadem lub karteczki z nazwą owada, którego zobaczyliśmy.

Nawet jeśli jeszcze nie zbudowaliście swojego hotelu dla owadów (do czego gorąco Was zachęcam, a instrukcję wykonania możecie znaleźć klikając tutaj), możecie wykorzystać karty do poszerzania słownictwa związanego z owadami, np. przy okazji spaceru na łąkę czy do pobliskiego lasu.

Życzę Wam i Waszym dzieciom owocnej nauki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *