DIY Szorstkie cyfry Montessori – jak z nimi pracować?

Jeśli przegapiliście wpis o mojej domowej wersji szortskich cyfr Montessori z darmowych PDF-em do pobrania i samodzielnego wydruku, koniecznie nadróbcie braki i wskakujcie tutaj. Tak jak wspominałam, szorstkie cyfry to materiał montessoriański do nauki podstaw matematyki dla małych dzieci. A jeśli to materiał motessoriański, należy pracować z nim wg ustalonych zasad. I dziś chciałam Wam napisać kilka słów właśnie o tych zasadach.

Wg pedagogiki Marii Montessori wprowadzając nowy materiał, należy przeprowadzić z dzieckiem lekcję trójstopniową. Czym jest lekcja trójstopniowa, opisywałam już pokrótce przy okazji wpisu z kartami trójdzielnymi z owadami. Kliknij tutaj, aby zobaczyć ten wpis. W przypadku szorstkich cyfr postępujemy analogicznie. Mikołaj ma dopiero 2,5 roku, więc dostosowałam taką lekcję do jego możliwości (ostatnio dopytuje o cyfry, odlicza do 10, więc uznałam, że to idealny moment na wprowadzenie szorstkich cyfr).

Jak pracować z szorstkimi cyframi?

My karty przechowujemy na półce w plastikowym koszyku. Mówię Mikołajowi, że chciałabym teraz pokazać mu cyfry, lub popracować razem z szorstkimi cyframi. Wyjmuję na stolik lub dywanik 3 wybrane cyfry – na początek 1, 2 i 3. Cyfrę 0 wprowadzam na samym końcu.

Kładę na macie pierwszą cyfrę i mówię „to jest jeden”. Kilkakrotnie przejeżdżam 2 palcami (wskazującym i środkowym) po śladzie cyfry, naśladując ruch pisania i wymawiając jej nazwę. Proszę Mikołaja, aby powtórzył czynność. Po tym przechodzimy do pozostałych cyfr.

Po prezentacji układam przed Mikołajem cyfry i proszę „pokaż jeden” itd. W ten sposób sprawdzam, czy potrafi rozróżnić cyfry po kształcie i nazwie. Ostatnim krokiem jest wskazanie cyfry i zapytanie „co to jest?”. Możemy też pytać o cyfry kreśląc je na kartce, stoliku, w powietrzu itp.

Kolejnym etapem jest kreślenie cyfr przez dziecko. My póki co kreślimy cyfry na tacy z mąką i na stoliku świetlnym i bawimy się w odgadywanie. Kliknij tutaj i sprawdź, jak samodzielnie wykonać stolik świetlny.

W najbliższym czasie mamy też w planie wykonywanie prac plastycznych, które pomogą nam utrwalić znajomość cyfr. Ale o tym przeczytacie już niedługo w odrębnych wpisach.

2 comments on “DIY Szorstkie cyfry Montessori – jak z nimi pracować?

  1. Czesc dzieki bardzo za post bardzo przydatny, czekam teraz na mail od was aby wydrukowac cyferki mam nadzieje ze zaniedlugo dojdzie. Pozdrawiam

    1. Jeśli mail nie dotarł, sprawdź folder spam i oferty na swojej skrzynce mailowej 🙂 po zapisaniu się do newslettera wyświetlił Ci się również automatyczny odnośnik do bezpośredniego pobrania pliku, bez konieczności odbierania maila 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *