fbpx

DIY Szorstkie cyfry Montessori – jak z nimi pracować?

Jeśli przegapiliście wpis o mojej domowej wersji szortskich cyfr Montessori z darmowych PDF-em do pobrania i samodzielnego wydruku, koniecznie nadróbcie braki i wskakujcie tutaj. Tak jak wspominałam, szorstkie cyfry to materiał montessoriański do nauki podstaw matematyki dla małych dzieci. A jeśli to materiał motessoriański, należy pracować z nim wg ustalonych zasad. I dziś chciałam Wam napisać kilka słów właśnie o tych zasadach.

Wg pedagogiki Marii Montessori wprowadzając nowy materiał, należy przeprowadzić z dzieckiem lekcję trójstopniową. Czym jest lekcja trójstopniowa, opisywałam już pokrótce przy okazji wpisu z kartami trójdzielnymi z owadami. Kliknij tutaj, aby zobaczyć ten wpis. W przypadku szorstkich cyfr postępujemy analogicznie. Mikołaj ma dopiero 2,5 roku, więc dostosowałam taką lekcję do jego możliwości (ostatnio dopytuje o cyfry, odlicza do 10, więc uznałam, że to idealny moment na wprowadzenie szorstkich cyfr).

Jak pracować z szorstkimi cyframi?

My karty przechowujemy na półce w plastikowym koszyku. Mówię Mikołajowi, że chciałabym teraz pokazać mu cyfry, lub popracować razem z szorstkimi cyframi. Wyjmuję na stolik lub dywanik 3 wybrane cyfry – na początek 1, 2 i 3. Cyfrę 0 wprowadzam na samym końcu.

Kładę na macie pierwszą cyfrę i mówię „to jest jeden”. Kilkakrotnie przejeżdżam 2 palcami (wskazującym i środkowym) po śladzie cyfry, naśladując ruch pisania i wymawiając jej nazwę. Proszę Mikołaja, aby powtórzył czynność. Po tym przechodzimy do pozostałych cyfr.

Po prezentacji układam przed Mikołajem cyfry i proszę „pokaż jeden” itd. W ten sposób sprawdzam, czy potrafi rozróżnić cyfry po kształcie i nazwie. Ostatnim krokiem jest wskazanie cyfry i zapytanie „co to jest?”. Możemy też pytać o cyfry kreśląc je na kartce, stoliku, w powietrzu itp.

Kolejnym etapem jest kreślenie cyfr przez dziecko. My póki co kreślimy cyfry na tacy z mąką i na stoliku świetlnym i bawimy się w odgadywanie. Kliknij tutaj i sprawdź, jak samodzielnie wykonać stolik świetlny.

W najbliższym czasie mamy też w planie wykonywanie prac plastycznych, które pomogą nam utrwalić znajomość cyfr. Ale o tym przeczytacie już niedługo w odrębnych wpisach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *