DIY #świąteczneaktywności Bałwanek ze skarpety i ryżu

Nie wiem jak to się stało, ale nie pokazywałam do tej pory na blogu moich skarpetkowych bałwanków (Dorota – dzięki za uświadomienie mi tego błędu 🙂 ). Robiłam je 4 lata temu z dziećmi z oddziału przedszkolnego, w którym wtedy pracowałam. Moje bałwanki zdobią dom zimową porą już od kilku lat. A dziś pokażę Wam, jak łatwo, bez szycia i z produktów, które każdy ma w domu, zrobić takie zimowe maskotki.

Każdy z nas na pewno ma w domu skarpetkę, której siostrę bliźniaczkę pożarła w niewyjaśnionych okolicznościach pralka. Teraz nadszedł czas na jej drugie życie – życie całkiem miłe i pożyteczne – jako bałwan.

Do wykonania bałwana potrzebujemy:

  • białą skarpetkę
  • kolorową skarpetkę
  • ok. 300 g ryżu
  • 3 gumki recepturki
  • 3 szpilki lub pisaki do tkanin
  • opcjonalnie pomponik i klej na gorąco

Wykonanie

Zaczynamy od odcięcia białej skarpety mniej więcej w miejscu, gdzie zaczyna się pięta.

Napełniamy skarpetę ryżem zostawiając trochę wolnego materiału na związanie bałwanka. Skarpetę związujemy gumkami recepturkami w dwóch miejscach – u góry, zamykając ją oraz w miejscu oddzielenia głowy od brzucha. Można odciąć nadmiar skarpety z góry. Ja robiłam bałwanka z dużej, męskiej skarpety i miałam w domu tylko 2 woreczki ryżu.

Z drugiej skarpety odcinamy część na czapkę oraz pasek, który posłuży za szalik. Czapkę można również związać gumką od lewej strony – czapka będzie bardziej stercząca.

Czapkę wywijamy na prawą stronę i nakładamy na głowę bałwanka, zakrywając supeł na jego głowie. Możemy dokleić pomponik, używając kleju na gorąco. Szalik zawiązujemy na szyi, maskując gumkę recepturkę.

W miejsce oczu i nosa wbijamy szpilki (jeśli bałwankiem będą bawiły się dzieci, lepiej narysować oczy i nos pisakiem do tkanin). Można przypudrować bałwankowi policzki – zwykłym różem kosmetycznym.

Tak prezentują się gotowe bałwanki. Oprócz ozdoby, świetnie sprawdzą się jako pochłaniacze wilgoci, gdyż ryż świetnie absorbuje wodę.

Kto zamierza wykonać bałwanki ze swoimi dziećmi przed świętami? To super pomysł na popołudniowe #prostezabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *