Górka Spotterska Gdański Port Lotniczy

Jeśli szukacie atrakcji w Trójmieście – takiej, do której nie potrzeba się umawiać na konkretną godzinę, nie musicie kupować biletów wstępu i możecie z niej skorzystać kiedy tylko Wam się podoba, to dobrze trafiliście. Byliśmy ostatnio z Mikołajem na gdańskiej górce spotterskiej i chciałam Wam o niej krótko opowiedzieć.

Górka spotterska to punkt obserwacyjny położony blisko lotniska, z którego można obserwować lądujące i startujące samoloty. Nie lada gratka dla małych i dużych. Myślę, że wycieczka na górkę spotterską zrobi wrażenie na każdym – nie tylko na fanie pojazdów i maszyn latających.

Stanowisko obserwacyjne Bysewo

My wybraliśmy się na stanowisko obserwacyjne Bysewo, które jest zlokalizowane przy ul. Nowatorów. Dokładne położenie możecie sprawdzić tutaj:

Bezpośrednio przy górce zlokalizowany jest darmowy parking na kilkanaście samochodów. Możecie dotrzeć tam również autobusem 167, którego przystanek położony jest naprzeciwko górki spotterskiej. Stanowisko jest ogrodzone. Podchodzimy po schodach i jesteśmy – na wykostkowanym tarasie otoczonym barierką, tuż nad płotem gdańskiego lotniska. Umieszczono tutaj tablicę informacyjną, na której opisano, co dokładnie widzimy. Jest śmietnik, ale nie ma toalety, więc polecam skorzystać z niej przed wyjściem z domu 🙂

Ze stanowiska mamy świetny widok na terminal pasażerski oraz pas startowy. Możemy więc nie tylko podziwiać startujące i lądujące samoloty, ale też autobusy lotniskowe, wózki bagażowe, samochody pilotujące, straż pożarną, cysterny z paliwem, autka podwożące schody. Między poszczególnymi startami i lądowaniami jest więc co oglądać.

My trafiliśmy na traktory rozwożące po terenie lotniska baloty skoszonej trawy, więc była to dodatkowa atrakcja dla Mikołaja 🙂

Przed wybraniem się na górkę spotterską polecam Wam sprawdzenie rozkładu odlotów i przylotów na stronie Portu Lotniczego Gdańsk: https://www.airport.gdansk.pl/ Warto wybrać porę, o której będziemy mogli podziwiać kilka maszyn. Możecie też wypatrywać nadlatujących maszyn, obserwując stronę flight radar: https://www.flightradar24.com/

Hałas nie jest duży. Mikołaj chciał nałożyć słuchawki wygłuszające przed startem pierwszego samolotu, ale potem zdecydował się je zdjąć.

W pobliżu gdańskiego lotniska znajduje się jeszcze kilka stanowisk spotterskich, między innymi przy ul. Kosmonautów 80 i ul. Szybowcowej. Zdecydowanie polecamy Wam wybranie się na jedno z nich, jeśli jesteście w Trójmieście i dysponujecie godzinką wolnego czasu.

Zdaję sobie sprawę, że obserwatorzy z Trójmiasta to tylko odsetek naszych czytelników, więc specjalnie dla Was znalazłam lokalizacje stanowisk spotterskich przy innych lotniskach w Polsce. Oto one:

  • Bydgoszcz – otwory na obiektyw aparatu w płocie po lewej stronie terminala
  • Gdańsk, ul. Nowatorów (vis a vis pętli autobusowej Bysewo)
  • Katowice Pyrzowice ul. Zubrza
  • Kraków Balice, ul. Spacerowa
  • Poznań Ławica, za parkingiem P6 przy ul. Bukowskiej
  • Warszawa Lotnisko Chopina ul. Wykusz
  • Warszawa Modlin bunkry niedaleko Zbrojowni Modlin
  • Wrocław, miejsce spotterskie przy ul. Chłopskiej
  • Rzeszów, Ośrodek Kształcenia Lotniczego, Jasionka 915. Są też dziury na aparat w płocie lotniska.

Bywacie na stanowiskach spotterskich? Lubicie? A może znacie jakieś, którego nie wymieniłam? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

1 comment on “Górka Spotterska Gdański Port Lotniczy

  1. Mój synek potrafi wypatrzyć samolot wszędzie, nawet naprawdę wysoko. Dziękuję za ten wpis. Nawet nie wiedziałam że są takie miejsca 😊 odwiedziny górkę we Wrocławiu

Comments are closed.