JAK WYCHOWYWAĆ CHŁOPCA – recenzja

Zachęcona pozytywnymi opiniami na temat książki „Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi”, postanowiłam sama sprawdzić, co dr Michael Reichert ma mi do zaproponowania. Jako mama dwójki chłopców byłam bardzo ciekawa tej nowości wśród poradników dla rodziców.

„Jak wychowywać chłopców” to nie do końca poradnik. Ta książka to bardziej zbiór opowieści o chłopcach i młodych mężczyznach. Zbiór czegoś, co podczas studiów pedagogicznych moi wykładowcy nazywali „studium przypadku”. Książka Reicherta jest naszpikowana takimi z życia wziętymi historiami. Myślę, że to dobrze, bo odniesienie problemu do realnych historii sporo klaruje nam, jako czytelnikom. Znalazłam w niej kilka cennych, rodzicielskich rad.

Autor porusza wiele istotnych kwestii, na jakie powinniśmy zwracać uwagę jako rodzice już od wczesnego dzieciństwa naszych synów. Powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że szalenie ważna jest relacja oparta na miłości i zrozumieniu i wcale nie jest prawdą, że dla chłopca ważniejsza jest relacja z ojcem. Z książki dowiemy się także, że jako rodzice jesteśmy zobowiązani do zaspokajania pragnienia więzi i przyjaźni u naszych dzieci i otrzymamy podpowiedzi, jak to osiągnąć.

„Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi”
autor: Michael C. Reichert
tłumaczenie: Anna Czechowska
wydawnictwo: Mamania
ilość stron: 367
rok wydania: 2020

Przyznam szczerze, że czytając książkę miałam, pewien problem. Kiedy dostałam paczkę i pokazywałam Wam, jaką książkę będę czytać, powiedziałam, że jestem jej strasznie ciekawa, bo do tej pory nigdy nie myślałam o wychowywaniu dzieci z rozróżnieniem na płcie. Może dlatego, że jestem mamą dwóch chłopców i nie doświadczyłam nigdy różnic między wychowywaniem chłopców a dziewczynek. Jednak czytając „Jak wychowywać chłopca”, miałam nieodparte wrażenie, że gdyby bohaterom historii opisanych w książce ktoś zmienił imiona na żeńskie, rady w niej zawarte byłyby cenne również dla rodziców i opiekunów dziewczynek, a opisane problemy wciąż aktualne. Podtytuł („Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi”) bardziej adekwatnie opisuje to, o czym jest ta książka. Być może się mylę, ale moim zdaniem, czytając tę pozycję dowiesz się także, jak wychować dziewczynkę. Po prostu – jak wychować dziecko, które w przyszłości zostanie zdolnym i wrażliwym człowiekiem.

Wpis został przygotowany we współpracy z wydawnictwem Mamania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *