Lista rzeczy do spakowania na wakacje z dzieckiem
W końcu, przy naszym trzecim wyjeździe wakacyjnym w tym sezonie, zebrałam się i zrobiłam dla Was obiecaną od dawna listę rzeczy do spakowania na wakacje z dzieckiem Rzeczy na liście podzieliłam na różne kategorie. W tym wpisie znajdziesz plik PDF do wydruku. Jest to lista w formie tabelki, do której możecie dopisywać własne rzeczy, ich ilości oraz odhaczyć to, co już wylądowało w torbie, czy bagażniku auta.
Lista do pobrania
Co zabrać na wakacje z dzieckiem?
DOKUMENTY
- dokumenty dziecka
- numer pesel
- numer telefonu do przychodni lub do ubezpieczyciela
Najważniejsza rzecz, o której nie możemy zapomnieć, to dokument tożsamości dziecka lub zapisanie jego numeru Pesel. Warto mieć też pod ręką numer do naszego pediatry (teleporady to super sprawa!) oraz naszego ubezpieczyciela.
UBRANIA
- piżama
- t-shirt krótki rękaw
- bluzka długi rękaw cienki
- bluza
- szorty
- spodnie
- spódniczka
- sukienka
- majtki
- skarpetki
- rajstopy
- strój kąpielowy
- kurtka przeciwdeszczowa
- czapka
- kapelusz
- worek na brudne ubrania
Najczęściej podczas pakowania w naszej głowie pojawia się pytanie: ile czego zabrać dla dzieci? Co do ubrań, ja stosuję zasadę: tyle t-shirtów, spodni, skarpetek i majtek, na ile dni jedziemy + 2 komplety. Jeśli więc wyjeżdżamy na 5 dni, zabieram 7 kompletów powyższych ubrań. Do tego bluzki z długim rękawem i bluzy. Kluczowe w pakowaniu jest sprawdzenie prognozy pogody. Jeśli przez cały ma być cały czas 30 stopni, zabieram raczej 5 par krótkich spodenek i 2 pary długich + 1 bluzę i 2 cieńsze bluzki z długim rękawem, które mogą przydać się na wieczory. Jeśli z kolei ma być 19 stopni i deszcz, zabieram 5 par długich spodni i 2 pary krótkich + 2-3 bluzy i więcej longsleevów i skarpetek, które mogą się łatwo przemoczyć.
Jeśli jedziecie w góry lub na wyspy, pamiętajcie o zmianach temperatury i wiatrach.
BUTY
- sandały
- buty do wody
- półbuty
- kalosze
- kapcie
Na wakacyjny wyjazd zabieram dzieciom po 1 parze sandałów, buty do wody (w przypadku naszych chłopców to również sandały – z lekkiej pianki), parę trampek i kalosze. Dobrze, jeśli buty są szybkoschnące. Nasze dzieci nie noszą kapci, a na basen i pod prysznic ubierają buty do wody.
AKCESORIA
- ulubiony kocyk/poduszka/maskotka/pieluszka tetrowa
- smoczek
- okulary przeciwsłoneczne
- kocyk
- ręcznik
- nocnik turystyczny
Jeśli Wasze dzieci używają jeszcze smoczka, koniecznie kupcie zapas i trzymajcie schowany głęboko w walizce. Zaufajcie nam – mamy duże doświadczenie w poszukiwaniach smoczka o 23 w greckiej turystycznej miejscowości i w niedzielę niehandlową w środku Puszczy Białowieskiej 😉 Naszym hitem od kilku lat jest też tekturowy nocnik Tron, który jest sprzedawany jako jednorazowy. My jednak wkładamy do niego woreczki i używamy wielkokrotnie.
PICIE I JEDZENIE
- bidon/butelka
- podgrzewacz do mleka
- mleko
- miseczka, łyżeczka, śliniak
APTECZKA
- witamina D
- Ibuprofen
- Paracetamol
- termometr
- Fenistil
- spray przeciw owadom
- spray/maść po ukąszeniu
- Tasectan (na wymioty)
- syrop islandzki
- spray do gardła
- lek na uczulenie
- maść/krem na odparzenia
- krem z filtrem 30 lub 50
- krem łagodzący z pantenolem
- krople eukaliptusowe np. Inhalol
- sól fizjologiczna
- przenośny inhalator (my używamy Adamed Air Pro)
- plastry
- leki, które na stałe przyjmuje dziecko
Jeśli chodzi o apteczkę, przed każdym dłuższym wyjazdem z dziećmi staram się konsultować z naszą pediatrą. Zawsze otrzymuję poradę i w razie potrzeby receptę do wykupienia leków, które uzna za konieczne do zabrania.
Wybierając się na wakacje w Polsce, zabieram to co mam w domu – czyli otwarte już opakowania leków (chyba, że czegoś nie mam – to dokupuję). Jeśli zajdzie taka potrzeba, na miejscu wypoczynku szukam apteki, ale coś na początek mam już przy sobie. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o leki wydawane na receptę – tutaj biorę zapas na tyle dni, na ile planuję podróż.
Jeszcze inaczej jest, gdy jedziemy za granicę – w tym przypadku pilnuję, żeby każdego leku starczyło mi na cały wyjazd, jeśli byłaby potrzeba używania go codziennie. Co prawda wizyty w aptece czy nawet u lekarza w Grecji wspominam całkiem miło, ale na pewno był to niepotrzebny stres i dodatkowa organizacja.
ŚRODKI HIGIENICZNE
- pieluszki
- pieluszki do wody
- chusteczki nawilżane
- płyn do dezynfekcji
- szampon
- żel do mycia
- balsam/krem
- pasta do zębów
- szczoteczka do zębów
- szczotka do włosów
Środki higieniczne staram się wyliczyć tak, aby nie musieć dokupować nic na miejscu. Różnie to bywa, szczególnie za granicą – nowe pieluszki czy chusteczki nawilżane mogą uczulić dziecko. Lepiej zabrać sprawdzone. Do mycia zabieram produkty 2w1 – szampon i żel do mycia w jednym.
ZABAWKI
- małe fidget toysy
- książeczka
- gra planszowa
- kredki, zeszyt
- autka, figurki, lalka
- zabawki plażowe/do piasku
- rowerek/hulajnoga
- dmuchany basenik
Zabawki – tu bardzo zależy, dokąd jedziemy i jaki mamy plan wakacji. Jeśli jedziemy do rodzinnego hotelu dla dzieci z salami zabaw, klubików, basenami itp., wystarczy kilka fidget toysów i 2 książeczki. Jeśli wynajmujemy domek, może przydać się więcej zabawek, ale nie ma co przesadzać. Pamiętam, jak na zeszłoroczne wakacje na Podlasiu zabraliśmy naprawdę dużą siatkę zabawek, a chłopcy przez tydzień bawili się na okrągło tylko 3 autkami, piłką i akcesoriami do piasku. Jeśli macie wynajęty domek lub pokój z wyjściem do ogródka, rozważcie zabranie malutkiego, naprawdę małego dmuchanego baseniku. My mieliśmy zarówno w Grecji, jak i na Podlasiu i to był starzał w 10.
Starałam się, aby lista do pobrania była uniwersalna, więc znajdziecie na niej zarówno rzeczy do zabrania dla dziewczynek jak i chłopców, dla niemowląt i starszaków. Jeśli czegoś z listy nie potrzebujecie – po prostu wykreślcie to lub wpiszcie w okienku ilości zero Wtedy nic się Wam nie pomiesza w trakcie przygotowań do wyjazdu.
Udanego pakowania i planowania wakacyjnych wycieczek!
- Postaw nam wirtualną kawę:
- pozostaw komentarz
- udostępnij artykuł w mediach społecznościowych
- polub naszą stronę na Facebooku i obserwuj nas na Instagramie
- oznaczaj nas za pomocą znacznika @dziecinnieproste
Super przydatny wpis, dziękuję 🙂