Kurs podstaw programowania dla dzieci w świecie Minecraft – współpraca partnerska

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak będzie wyglądał świat za 20 lat? Jaki zawód będzie wykonywać w przyszłości Twoje dziecko? Jakie kompetencje będą musieli posiadać przyszli dorośli i jakie umiejętności przydadzą się dzisiejszym dzieciom w jutrzejszym świecie?

Naszym dzieciom w ich dorosłym życiu potrzebne będą kompetencje przyszłości takie jak umiejętność planowania, logicznego myślenia, kreatywnego podejścia do rozwiązywania zadań oraz zarządzania projektami. Wszystkich tych umiejętności, poprzez świetną zabawę, uczy kurs podstaw programowania w świecie Minecraft, który na zaproszenie szkoły GoITeens mieliśmy ostatnio okazję przetestować.

Kurs podstaw programowania w świecie Minecraft to ciekawe i kreatywne zajęcia dodatkowe, które są świetną propozycją dla dzieci w wieku 8,5-11 lat.  Prowadzony jest przez doświadczonych edukatorów – programistów i fachowców z wieloletnim doświadczeniem, nie tylko w branży IT, ale też w edukacji. Lekcje odbywają się całkowicie online popołudniami lub w soboty, dzięki czemu można dostosować grafik do kalendarza rodziny i brać udział w zajęciach z dowolnego miejsca w Polsce czy na świecie. Wystarczy dostęp do komputera i Internetu oraz znajomość języka polskiego.

Zajęcia nie polegają na zwykłej grze w Minecraft, lecz odbywają się na specjalnej platformie Minecraft Education, która umożliwia min. naukę programowania blokowego. Dziecko pod okiem edukatora łączy ze sobą bloczki zawierające określone funkcje i tworzy swoje pierwsze kody w konstruktorze kodów, np. uczy się teleportować agenta i budować całe domy za pomocą jednego kliknięcia.

Nauka programowania blokowego jest jedną z pierwszych umiejętności które zdobywają uczestnicy zajęć. Cały kurs został podzielony na 4 bloki, a każdy z nich trwa 5 miesięcy. Pod koniec ostatniego bloku uczestnicy kursu programują w JavaScript tworząc własne gry i strony internetowe.

Ponadto, kurs bazuje na naturalnej dla dzieci umiejętności uczenia się nowych pojęć na bazie porównań do otaczającego je świata oraz ich życiowego doświadczenia. Dlatego też nawet najmłodsi uczestnicy zajęć rozumieją i swobodnie posługują się np. osią współrzędnych czy liczbami ujemnymi dzięki zobrazowaniu tych zagadnień w trakcie poruszania się windą czy przemieszczania się po dużym budynku. To sprawia, że programowanie przestaje być pojęciem abstrakcyjnym, a staje się łatwym do zrozumienia konceptem, który jest ściśle powiązany ze światem rzeczywistym. Dodatkowo, dzieci wykorzystają wiedzę z kursu na lekcjach matematyki w szkole.

Matematyka to zresztą nie jedyny przedmiot, którego treści są połączone z nauką programowania w szkole GoITeens. Dzieci przy okazji kursu poszerzają swoją wiedzę z zakresu geografii, historii, fizyki czy przyrody w sposób, który buduje pozytywne relacje z tymi przedmiotami i motywuje do ich dalszego poznawania na szkolnych lekcjach. Połączenie nauki programowania z treściami innych przedmiotów powoduje, że dzieci odczuwają radość i wzrost pewności siebie  na lekcjach w szkole, kiedy zdają sobie sprawę z tego, że oni już to wiedzą – właśnie ze świata Minecraft Education.

To wszystko sprawia, że dzieci widzą powiązanie programowania z życiem, a wprowadzane pojęcia są omawiane na konkretnych przykładach; dzięki temu są łatwe do opanowania i praktycznego stosowania w kodowaniu.

Szkoła GoITeens oferuje teraz bezpłatną lekcję próbną, na którą możesz zapisać swoje dziecko klikając tutaj. Dzięki niej sprawdzisz, czy Twoja pociecha będzie zainteresowana zajęciami, zanim zdecydujesz się na wykupienie kursu.  Do 12 maja 2023 roku działa nasz kod rabatowy dziecinnie20 dający 20% zniżki na zakup kursu. Może to być świetny pomysł na prezent urodzinowy, komunijny, czy też z okazji Dnia Dziecka.

Pan Dawid – edukator, który prowadził lekcję próbną Mikołaja zdradził nam, że GoITeens przygotowuje specjalną ofertę wakacyjną – półkolonie online, w formie 2-tygodniowego, intensywnego kursu podstaw programowania w świecie Minecraft. Szkoła pracuje również nad przygotowaniem kursu dla dzieci w wieku 7-8 lat. Osobiście nie mogę się go doczekać.

Wpis został przygotowany we współpracy z GoITeens Polska:

www.goiteens.pl/minecraft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *