Prezentownik. Pomysły na prezent dla majsterkowicza
Wiem, że nie łatwo wybrać podarunek dla domorosłego Adama Słodowego. Trudniej kupić coś jedynie wędkarzowi lub akwaryście. Jako doświadczony majster (klepka) spieszę z pomocą i podaję kilka sprawdzonych i ciekawych pomysłów na narzędzia które mogą przydać się w warsztacie, garażu, czy domu.
Raczej nie będę opisywać tutaj profesjonalnych narzędzi za tysiące lub dziesiątki tysięcy złotych. Uważam, że jeśli ktoś potrzebuje tego typu sprzętu, to musi go kupić samemu, tak, aby był jak najlepiej dostosowany do jego potrzeb. Przed zakupem warto dopytać, czy osoba, którą chcemy obdarować, nie ma preferencji co do marki urządzenia. Często jest tak, że po pewnym czasie pracy z urządzeniem przekonujemy się do danej marki i chcielibyśmy, aby nasz park maszynowy był w miarę możliwości od jednego producenta.
wkrętarka
Myślę, że nie muszę opisywać tej propozycji.
Inne elementy uzupełniające:
- Zestaw bitów (opisany poniżej)
- Zestaw wierteł (do drewna, betonu, metalu, otwornice, wiertła piórowe, sękowniki, koronki)
- Stojak / statyw / uchwyt do wiertarki
szlifierka kątowa
Standardowe małe szlifierki to takie, do których pasują tarcze o średnicy 115/125mm. Oczywiście na rynku są większe i mocniejsze urządzenia, ale nie będę ich opisywać.
Na popularnym portalu aukcyjnym ceny takich narzędzi zaczynają się już od 60 zł, lecz ja polecam dołożyć kilka złotych i zainteresować się trochę droższymi ofertami. Jeśli chodzi o zakres mocy urządzenia 700W minimum dla tego typu sprzętu.
Jeśli podejrzewasz, że osoba, której kupujesz prezent może mieć zapędy do domowego detailingu swojego samochodu, polecam wybrać urządzenie z regulacją obrotów.
Ja posiadam urządzenie GRAPHITE 58G087 o średnicy tarczy 125mm oraz mocy 900W. Jest dobrze wykonana i posiada 3 letnią gwarancję. Dla moich potrzeb nie potrzebuję nic więcej.
Do tego prezentu mogą przydać się także inne elementy uzupełniające:
- Okulary ochronne
- Tarcze do szlifierki (do cięcia, szlifowania, listkowe, diamentowe)
- Rzep do tarcz
- Osłona przeciwpyłowa
- Uchwyt do szlifierki kątowej
ręczny zestaw narzędzi
Myślę, że w każdym domu powinien znajdować się podstawowy zestaw narzędzi. Najważniejsze pytanie przy wyborze zestawu to co powinien on zawierać (czy musi posiadać np. młotek, miarkę, poziomicę itp, czy bardziej ma być to zestaw grzechotka + różnego rodzaju końcówki i bity)
Najprostsze zestawy można kupić już od 50-60 zł.
Od 10 lat posiadam 92 elementowy zestaw Makita za ok. 200zł. Brakowało mi w nim większej grzechotki (jest tylko 3/8), ale dokupiłem ją oddzielnie. Mimo wszystko uważam że, zestaw jest wart swojej ceny. Przez ten cały czas nic nie uległo zniszczeniu i zużyciu – polecam z całego serca.
Oczywiście w przyszłości można rozbudować posiadane narzędzia o kolejne typy i wielkości nasadek, a także przedłużki, nasadki kątowe, grzechotki itp.
stolarski ołówek automatyczny
Porządny metalowy ołówek, który można uzupełniać grubymi wkładami grafitu. Znajdziesz go w dziale stolarskim lub w alejce z małymi podręcznymi narzędziami i akcesoriami remontowymi w markecie budowalnym.
laser krzyżowy (poziomica laserowa)
Posiadam urządzenie Stanley Cubix wraz ze statywem. Jestem z niego zadowolony. Zasięg wiązki oraz żywotność baterii jest na zadowalającym mnie poziomie.
dalmierz laserowy (miernik laserowy)
Posiadam urządzenie marki Parkside, dość szybko się wyładowuje i kilkukrotnie zdarzyło mi się, że narzędzie „pomyliło” się podczas pomiaru i podawało błędny wynik. Polecam poszukać urządzenie innego producenta.
multimetr
Ceny najtańszych urządzeń zaczynają się od kilkunastu złotych. Urządzenia takie sprawdzą się przy prostych pomiarach np. sprawdzenie napięcia w akumulatorze samochodowym, gniazdku domowym itp. Im wyższa cena, tym urządzenie będzie posiadło większą dokładność i ilość funkcji (np. pomiar częstotliwości, wyświetlacz rysujący przebieg, przebieg itp.). Sam posiadam podstawowy multimetr UNIT i jestem z niego zadowolony. Najważniejsze funkcje jakie powinno posiadać urządzenie tego typu to pomiar:
- napięcia zmiennego
- napięcia stałego
- ciągłości obwodu
- natężenia przepływu prądu
miarka zwijana
Narzędzie niezbędne w każdym domu, piwnicy, czy garażu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę jakiej długości miarkę potrzebujecie (Polecam 3m lub 5m – rozsądny kompromis pomiędzy wielkością a jej możliwościami ) oraz jaka jest szerokość taśmy (im szersza tym dalej możemy rozwinąć miarkę bez podtrzymywania jej).
okulary ochronne
Okulary ochronne stanowią podstawowe zabezpieczenie oczu podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Nie wyobrażam sobie pracy szlifierką bez ich zakładania.
nóż roboczy
Polecam nóż z wymiennymi ostrzami. Mi sprawdza się metalowy z gumowaną rękojeścią.
ściski, klamry, narzędzia mocujące
śrubokręty precyzyjne
Zestaw śrubokrętów precyzyjnych przyda się przy pracach np. z urządzeniami elektronicznymi czy elektrycznymi, sprzętem komputerowym, wymianą baterii itp.
zestaw bitów
Nie polecam tanich bitów, szczególnie do wkrętów z małą końcówką (np. pz1). Po kilku „pośliźnięciach” końcówkę taką można śmiało wyrzucić do kosza.
Ja sam używam bitów marki Dewalt, Makita oraz do pracy z zakrętarką Milwaukee impact. Ich trwałość jest stosunkowo dobra.
organizer / skrzynka / walizka narzędziowa
W tej kategorii wybór jest przeolbrzymi, wybór zależy od potrzeb i preferencji obdarowywanego.
kamera inspekcyjna
Jest to mój ostatni zakup. Kupiłem jedną z najtańszych kamerek tego typu na popularnym serwisie aukcyjnym i muszę przyznać że był to strzał w dziesiątkę. Kamera oferuje bardzo doby stosunek ceny do jakości. Urządzenie może przydać się podczas prac w domu i w samochodzie.
- Postaw nam wirtualną kawę:
- pozostaw komentarz
- udostępnij artykuł w mediach społecznościowych
- polub naszą stronę na Facebooku i obserwuj nas na Instagramie
- oznaczaj nas za pomocą znacznika @dziecinnieproste
Jeżeli majsterkowicz jeszcze nie ma sprecyzowanych upodobań, to najlepiej postawić na porządną skrzynkę z narzędziami! Przyda się do wszystkiego, posłuży długo, a przy okazji można wyrobić sobie zdanie co się lubi, a czego nie. Mnie zaraz na myśl przychodzą takie drewniane skrzynki narzędziowe, które się dostawało za dzieciaka – chyba stąd to upodobanie do majsterkowania 😛 Fajna robota z tym wpisem! 😉