fbpx

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia

Skoki rozwojowe u niemowląt są przejawem prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Mózg, w którym tworzą się nowe połączenia neuronalne, uczy się na nowo postrzegać świat i przetwarza informacje, których wcześniej nie otrzymywał. W mózgu dziecka dzieje się więc tyle, że musi jakoś to odreagować. I skok rozwojowy jest właśnie takim odreagowaniem.

Po czym rozpoznać skoki rozwojowe

Mam dla Was dwie informacje – dobrą i złą. Dobra jest taka, że nie każde dziecko przechodzi burzliwie skoki rozwojowe. Zła jest natomiast taka, że wśród tej drugiej grupy, w której rozwój nie następuje płynnie, każde dziecko jest inne i każde będzie przechodziło przez skoki rozwojowe w inny sposób. Są natomiast pewne symptomy, które pojawiają się najczęściej u wielu dzieci przechodzących skok. Są to min. większa potrzeba bliskości fizycznej z mamą, rozdrażnienie, częsty płacz „bez powodu”. Bywa również, że do tych objawów dochodzą problemy z ssaniem i jedzeniem, niespokojny sen, bardzo krótkie drzemki i nadmierne odbieranie bodźców. Moje dzieci miały jedną wspólną cechę dotyczącą skoków, która jest bardzo pocieszająca – po zakończonym skoku „odsypiały go” przez kilka dni. Wtedy miałam czas na regenrację.

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia

W pierwszym roku życia dziecko przechodzi 7 skoków rozwojowych. Niektóre trwają kilka dni, inne nawet kilka tygodni. Przygotowałam dla Was grafikę. Na niebiesko zaznaczyłam tygodnie życia dziecka, w których występują skoki. :

Postaram się skondensować informacje o poszczególnych skokach i przedstawię je w formie tabelki. Znajdziecie w niej najczęstsze i najważniejsze umiejętności, które dzieci nabywają po przejściu skoku rozwojowego.

Co nam pomaga przetrwać skoki

Wiem, że z perspektywy czasu łatwo mi się mówi (pisze), ale skoki po prostu trzeba przetrwać. Pamiętajcie, że po każdej burzy wychodzi słońce. Powtarzajcie to sobie szczególnie w tym ciężkim okresie, gdy Wasze dziecko akurat „skacze”. Nam podczas skoków bardzo pomagało i pomaga chustonoszenie. Można dzięki niemu zaspokoić potrzebę bliskości, jednocześnie uwalniając ręce. Łatwiej mi wtedy funkcjonować. Wiele mam poleca również współspanie, czy spędzanie czasu w łóżku z maluchem przy piersi. Grunt, to znaleźć sposób, który podpasuje nam (i dziecku). Nie będę ukrywać, że podczas skoków rozwojowych, ważna dla mnie jest również pomoc innych. Mile widziane są więc wtedy wizyty babć i z wdzięcznością myślę wówczas o instytucji przedszkola dla starszaka.

Jestem ciekawa jak Wasze dzieci przechodzą skoki rozwojowe i jak sobie radzicie z ich przeżywaniem. Dajcie znać w komentarzach.

  •  
  •  
  •  
  •   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *