Jak zorganizować Baby Shower

Moja szwagierka Marta, niedawno została po raz kolejny mamą. W kwietniu urodziła trzecie dziecko, a nigdy wcześniej nie miała zorganizowanego Baby Shower, czy jak kto woli – Bociankowego. Przyznam szczerze, że gdy była w pierwszej ciąży, w ogóle nie myślałam o takich imprezach i nie przyszła mi do głowy organizacja takiego przyjęcia. Gdy czekała na drugie dziecko, byłam przekonana, że takie imprezy robi się tylko dla dziewczyn, które zostaną mamami po raz pierwszy. Zupełnie nie wiem, dlaczego tak myślałam i było mi nawet później głupio, że w międzyczasie organizowałam z koleżankami Baby Shower dla znajomych, a o Marcie zapomniałam. Dlatego gdy tylko szwagierka oznajmiła nam radosną, trzecią nowinę, w mojej głowie zrodził się pomysł, że tym razem Marta musi mieć swoje przyjęcie. I to nie byle jakie. Musi być takie, żeby nadrabiało brak dwóch poprzednich imprez. I ja to zorganizuję.

Kto organizuje Baby Shower?

Opcje są dwie. Baby Shower może zorganizować sama przyszła mama lub mogą je przygotować najbliższe kobiety z jej otoczenia. W moim kręgu znajomych, żadna z koleżanek nie organizowała sobie Baby Shower samodzielnie. Według mnie to trochę jak z wieczorem panieńskim i tak podeszłam do tematu. Ponieważ Marta to moja szwagierka, byłam jej druhną na ślubie, organizowałam jej wieczór panieński i mamy naprawdę świetną relację, organizację jej Baby Shower wzięłam na siebie.

Podstęp

Tak już się utarło w naszych kręgach, że Baby Shower organizujemy jako niepodziankę dla przyszłej mamy. Każda z nas (przyszłych mam) spodziewa się, że takie przyjęcie zostanie zorganizowane, ale nie wie, kiedy i gdzie będzie miało miejsce. Przykładowo, moje Baby Shower odbyło się w mieszkaniu mojego brata. Myślałam, że idę na kawę do bratowej, a na miejscu czekały na mnie wszystkie moje przyjaciółki, koleżanki, szwagierki, mama i teściowa oraz pięknie udekorowany pokój. Podobnie było z imprezą Marty. Zorganizowałam ją w moim mieszkaniu. Powiedziałam, że w ostatnią sobotę lutego w naszym domu kultury będzie Stand Up Abelarda Gizy. Spreparowałam nawet fejkowy plakat wydarzenia. Umówiłam się z Martą, że wpadnie przed kabaretem do mnie z jej mamą i siostrą, a potem razem pójdziemy do domu kultury. Zamiast Stand Upu czekały na nią baloniki z instrukcjami (na klatce schodowej). a w mieszkaniu impreza niespodzianka.

Organizacja

Organizacją przyjęcia dla Marty zajęłam się sama. Poprosiłam jej męża, aby podał mi numery telefonu do koleżanek, do których nie posiadałam kontaktu. Stworzyłam tajną grupę na facebooku, gdzie przedstawiłam mój pomysł na imprezę. Konsultowałam z dziewczynami datę i miejsce, w którym miałaby się odbyć impreza. W grę wchodziło moje mieszkanie lub restauracja. Dziewczyny zgodnie wybrały mieszkanie, bo część z nich miała przyjść z małymi dziećmi. Uzgodniłam też z nimi budżet i pomysł na prezent i ozdoby. Dekorację, konkursy oraz przygotowanie jedzenia wzięłam na siebie. Na niektóre Baby Shower które organizowałam wcześniej, każda z dziewczyn przygotowywała coś do jedzenia i przynosiła osobny prezent.

Zobacz, jakie dekoracje DIY przygowałam na Baby Shower.

Prezent i inne atrakcje

Zgodnie uznałyśmy z dziewczynami, że świetnym prezentem dla Marty będzie duża torba do wózka. Dla trzeciego dziecka szwagierka kupiła nowy wózek, więc kupiłyśmy coś, co świetnie pasuje do niego kolorystycznie. Wcześniej Marta miała torbę od kompletu ze starym wózkiem, a nowy kupiła bez dodatkowego wyposażenia. Dodatkowo przygotowałam klasyk Baby Shower – tort z pieluszek.

Zobacz, jak zrobić samodzielnie tort z pieluszek.

Na imprezie nie mogło też zabraknąć konkursów. Przygotowałam Ankiety dla cioć, które wypełniała każda z nas. Wpisywałyśmy tam nasze typy – o której godzinie i kiedy urodzi się Zosia, do kogo będzie podobna, ile będzie ważyła. Wszystkie ankiety spięłyśmy w album i sprezentowałyśmy Marcie.

Kolejny konkurs polegał na oszacowaniu, jak duży brzuch ma Marta. Każda z nas ucięła wstążkę na taką długość, jaką według niej miał obwód brzuszka Marty. Wygrała ta z nas, która była najbliżej prawdy. W nagrodę otrzymała Voucher na 4-godzinną opiekę nad Zosią, gdy rodzice będą mieli wychodne:) .

Ostatni konkurs polegał na tym, że Marta próbowała z zamkniętymi oczami deserki dla dzieci i odgadywała składniki, jakie są w nich zawarte.

Największą atrakcją przyjęcia, była sesja zdjęciowa. Fotograf zrobił nam zdjęcia grupowe oraz indywidualne na ściankach, które przygotowałam. Każda z nas ma świetną pamiątkę z imprezy.

Koszty

Koszt zorganizowania Baby Shower może być naprawdę różny. My robiłyśmy imprezę w domu. Odpadł więc koszt rezerwacji stolika, czy zorganizowania imprezy w lokalu. Na przyjęciu Marty było nas 10, a składka od osoby na prezent, fotografa i dekoracje wyniosła 75 zł. Organizację i koszt poczęstunku wzięłam na siebie.

Kosztorys przedstawia się mniej – więcej tak:

  • torba 300 zł
  • fotograf 200 zł
  • ozdoby 180 zł
  • tort z pieluszek 50 zł
  • poczęstunek i tort ok. 250/300 zł

Zobacz, tort bez cukru, który przygotowałam na Baby Shower Marty.

Wrażenia

Poprosiłam Martę, aby napisała kilka słów na temat swojego przyjęcia. Myślę, że jej słowa to najlepsza rekomendacja i zachęta do tego, aby zorganizować Baby Shower bliskiej Wam przyszłej mamie:

„Kiedy Ola, moja ulubiona szwagierka, bardzo usilnie zaczęła namawiać mnie na wspólne wyjście na stand up nawet nie pomyślałam, że czeka mnie cudowna niespodzianka, którą zapamiętam (i to nie jest przesada) na całe życie. Okazało się, że najbliższe mi kobiety(mama, siostra, przyjacióki) pod przewodnictwem szwagierki zorganizowały spotkanie z przepysznym jedzeniem, bajkowymi dekoracjami i prezentem, który jest piękny i przydatny, a na zakup którego budżet wyprawkowy mógłby już mi nie pozwolić. Najważniejsza w tym wszystkim była jednak atmosfera prawdziwego kobiecego wsparcia, która pozwala na oswojenie się z nadchodzącymi zmianami i nabranie zdrowego dystansu. Jeżeli zastanawiacie się nad organizacją baby shower dla najbliższych – nie wahajcie się 🙂  A wszystkim przyszłym mamom życzę takiej dawki humoru, wzruszeń i poczucia wspólnoty (jakkolwiek to może brzmieć patetycznie – kobiety w szale dzikich zmian hormonalnych zrozumieją :)”

Takie są moje doświadczenia w organizacji Baby Shower. Jestem ciekawa, czy robicie podobne przyjęcia swoim przyjaciółkom, siostrom i szwagierkom. Dajcie koniecznie znać.

1 comment on “Jak zorganizować Baby Shower

  1. Pięknie wyglądają te puddingi chia. Z racji zawodu najbardziej rzuciły mi się w oczy, ale całe przyjęcie prezentuje się przepięknie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *