#Prostezabawy z pomponikami – darmowe PDFy do pobrania

Ostatnio na Facebooku dodałam nasz pomysł na szybką zabawę z pomponikami. Wiele z Was dopytywało się mnie o szczegóły, dlatego pomyślałam, że warto napisać na ten temat wpis na bloga. Dodatkowo przedstawię Wam pomysły na jeszcze kilka podobnych aktywności.

Pierwszą z zabaw jaką wymyśliłam dla Mikołaja, było nakładanie pomponów na narysowane przeze mnie na kartce okręgi za pomocą szczypiec.

Jeśli zastanawiacie się gdzie kupić takie szczypce, to wiedzcie, że ostatnio bardzo dużo rzeczy dla Mikołaja kupuję na Aliexpress. Szczypce kupiłam za 4 zł już z wysyłką. Musiałam poczekać na nie około miesiąca, ale są i sprawdzają się świetnie. W wyszukiwarce na Aliexpress wpiszcie „szczypce do obserwacji owadów” i powinny Wam wyskoczyć na liście.

Zestaw kolorowych pomponów różnej wielkości kupiłam stacjonarnie w Pepco za kilka złotych.

Dla tych z Was, które lubią drukowane i laminowane pomoce, przygotowałam PDF z zaznaczonymi okręgami, który wystarczy wydrukować, zalaminować i używać do zabawy z dzieckiem wielokrotnie.

Można lekko zmodyfikować tę zabawę, dając do wyboru dziecku różne rodzaje szczypiec, pęset itp. Ja zaproponowałam Mikołajowi wspomniane szczypce z Chin, drewniane dziecięce pałeczki do potraw chińskich oraz szczypce z zestawu do gotowania dla dzieci z IKEA. Jedna z naszych czytelniczek, Magda, bawiła się z dziećmi wykorzystując zaparzacz do herbaty.

Kolejna zabawa i kolejny PDF do pobrania. Zadanie jest analogiczne do poprzedniego, z tym że dziecko musi dopasować pompony kolorystycznie do tych zaznaczonych na kartce. Przygotowałam kilka egzemplarzy z różnym układem kolorów. Możesz pobrać je tutaj:

Jeśli jednak chcesz przygotować wydruk z własnymi kolorami, pobierz ten plik, który będziesz mogła edytować na przykład w programie Word:

Czasami bawimy się z Mikołajem w ten sposób, że pompony naklejamy na kawałek taśmy dwustronnej, którą mocujemy do kartonu, kartki czy innego przedmiotu. Można w ten sposób wykonywać „rysunki”, dopasowywać kolory lub ćwiczyć sekwencje, na przykład przyklejając dziecku na przemian pompon czerwony, biały, czerwony, biały, czerwony i prosząc je o dokończenie sekwencji.

Przygotowałam też dla was PDF do pobrania dla nieco starszych dzieci zainteresowanych cyframi. Przy cyfrach od 0 do 9 narysowałam tyle kółek, ile pomponów należy położyć obok danej cyfry.

Możemy też segregować pompony kolorystycznie, wkładając je na przykład do przygotowanych wcześniej pudełeczek albo kolorowych miseczek.

Pompony świetnie nadają się do rozróżniania wielkości duże – małe. Wystarczy wysypać dziecku pompony, a jego zadaniem jest odłożenie w jedno miejsce dużych pomponów, w drugie miejsce małych, a w trzecie zupełnie malutkich.

Z pomponów robimy też wiele prac plastycznych. Ostatnio Mikołaj wykonał laurki na pożegnanie swoich pań ze żłobka.

Jak widzicie, za kilka złotych wydanych na pompony, można zapewnić dziecku atrakcje na kilka dni. Oprócz świetnej zabawy dostarczamy naszym pociechom możliwości rozwoju motoryki, nauki cierpliwości i uważności, obserwowania i dochodzenia do wniosków, rozwijania kompetencji matematycznych, utrwalenia nazw kolorów, pojęć małe i duże oraz rozwijania zmysłu estetycznego.

2 comments on “#Prostezabawy z pomponikami – darmowe PDFy do pobrania

  1. Uwielbiam takie kreatywne prace plastyczne. Sama pracuję z dziećmi więc na pewno wykorzystam te pomysły. Pozdarwiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *