Najlepsze książki dla dzieci w wieku 0-6 lat

Święta tuż-tuż, ale jeszcze spokojnie zdążycie kupić brakujące prezenty dla dzieci z rodziny. A jaki jest idealny prezent? Taki, który dziecko zainteresuje, zajmie na dłuższy moment, nauczy czegoś nowego, i pozwoli na rozwój. Fajnie, gdyby wybór takich produktów był szeroki, a cena przystępna. Na szczęście my możemy Wam doradzić w wyborze idealnego prezentu, który spełnia wszystkie powyższe kryteria. A o czym mowa? O książce, oczywiście.

Wiecie, że 28% Polaków nie posiada w domu żadnej książki, a kolejne 7% ma tylko podręczniki*? Dla mnie to przerażająca wiadomość. Wątpię, że większość z tych 35% to stali użytkownicy miejskich bibliotek… Ale obym się myliła. Na szczęście my, rodzice, ciocie, wujkowie, mamy tę moc i możemy zaszczepić w naszych dzieciach miłość do książek już od pierwszych dni ich życia. I stąd nasza propozycja – kupcie dzieciom pod choinkę książkę. My kupimy. A oto, co polecamy dla dzieci w wieku od 0 do 6 lat:

książeczki kontrastowe

Kontrasty były pierwszymi książeczkami naszych synów. Zarówno Mikołaj jak i Miłosz spędzali dużo czasu oglądając ciekawe biało-czarne kształty. Najlepiej sprawdziły się nam takie w formie harmonijki – można je było wygodnie podstawić i zachęcić w ten sposób niemowlę do leżenia na brzuszku. Polecamy Wam książeczki CzuCzu. Znajdziecie też karty kontrastowe w bardziej kieszonkowej wersji. Cena ok. 15 zł.

Święty Mikołaj

Ta książka Wydawnictwa Tekturka to nasz zeszłoroczny hit świąteczny. Napisana w zabawnej formie poradnika świętego Mikołaja, z wieloma otwieranymi okienkami, z pewnością zaciekawi maluchy i wprawi w świąteczny nastrój całą rodzinę.

Cena od 60 do 75 zł w zależności od tego, czy trwa przedsprzedaż lub promocja.

Pucio

Pucio to seria książek dla dzieci od 0 do ok. 6 lat. Każda część przeznaczona jest dla coraz starszych czytelników. I tak, po kolei ukazały się następujące części: „Pucio uczy się mówić”, „Pucio mówi pierwsze słowa”, „Pucio i ćwiczenia z mówienia”, „Pucio na wakacjach”, „Pucio umie opowiadać”. Początkowo dziecko uczy się wymawiać wyrazy dźwiękonaśladowcze, następnie wymawia pierwsze słowa. Kolejna część uczy budowania coraz bardziej złożonych zdań. Pucio na wakacjach uczy prawidłowej artykulacji głosek, a ostatnia część rozwija u dzieci umiejętność opowiadania złożonych historii. Cenię książki o Puciu, bo zawierają one notki dla rodziców, instruując nas, jak należy z książką pracować. Pucio to również 4 małe, kieszonkowe części przeznaczone dla maluszków. O 2 z nich pisałam już tutaj. Kolejne to „Pucio mówi dzień dobry” i „Pucio mówi dobranoc”. Wszystkie książki mają sztywne okładki i kartki. Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Cena od 15 zł.

Kicia Kocia

O książeczkach z serii „Kicia Kocia” pisałam Wam już dawno temu. Mikołaj miał wtedy jakieś 1,5 roku. Książeczki o sympatycznej kotce bardzo go interesowały. I są z nami do dziś! Udało się nam zebrać niezłą kolekcję, ale wiele tytułów jeszcze przed nami. Każda historyjka opowiada o czymś innym i z każdej dzieci mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego, a przede wszystkim – rozwijać słownictwo. Świetne jest to, że przygody Kici Koci znajdują odzwierciedlenie w życiu naszych pociech. I tak, przed wizytą u lekarza zawsze czytamy „Kicia Kocia jest chora”. Gdy Mikołaj ma nieco buńczuczny nastrój, sięgamy po „Kicia Kocia mówi nie”. Gdy wybieraliśmy się na basen po długim czasie, czytaliśmy „Kicia Kocia na basenie”. Wspominaliśmy wakacje czytając „Kicia Kocia na lotnisku”. Kicia Kocia doczekała się nawet mini-ekranizacji, którą możecie znaleźć na YouTube. Książeczki są małe, podręczne. Okładka jest miękka. Wydawnictwo Media Rodzina. Cena od ok. 6 zł.

Ulica Czereśniowa

Ulica Czereśniowa to nasza kolejna ukochana seria książek. Składa się ona z pięciu części, które pokazują nam, jak na Ulicy Czereśniowej wyglądają: wiosna, lato, jesień, zima oraz noc. Dostępna jest też część pt. „Rok na ulicy Czereśniowej”, która jest zbiorem czterech pierwszych części, ale wg mnie lepiej jest mieć osobne części – można wtedy porównywać, jak w poszczególnych porach roku zmienia się wygląd miasteczka. W książkach nie znajdziemy żadnego tekstu, ale opowiadane są w niej historie. Brzmi intrygująco? Musicie zobaczyć to na własne oczy. Świetna pozycja dla dzieci – idealna do ćwiczenia spostrzegawczości i uważności. Twarda oprawa i kartki. Wydawnictwo Dwie Siostry. Cena ok. 35 zł.

Jano i Wito

„Jano i Wito” to seria książek dla dzieci, napisana przez logopedkę Wiolę Wołoszyn. Pierwsze części (z twardymi kartkami) przeznaczone są dla młodszych dzieci. Powtórzenia, które towarzyszą małym czytelnikom podczas lektury sprawiają, że po pewnym czasie dzieci potrafią „przeczytać je” samodzielnie. Ostatnio pojawiła się nowa część przygód Jana i Wita, która pomaga dzieciom wymawiać głoskę „R”. Jest to więc książka przeznaczona dla nieco starszych dzieci (jeśli chodzi o jej walory terapeutyczne), ale maluchy na pewno również będą nią zaciekawione. Twarda oprawa. Wydawnictwo Mamania. Cena ok. 30 zł.

Mamoko

Mamoko to kolejna seria książek bez tekstu! Znajdziecie w niej ilustracje naszpikowane szczegółami. Książki te idealnie sprawdzą się do ćwiczenia uważności, spostrzegawczości i wyciszenia np. przed snem. Dzieci oglądając tego rodzaju książki rozwijają również słownictwo. Wydano 3 częśći: „Miasteczko Mamoko”, „Dawno temu w Mamoko”, „Mamoko 3000”. Twarda oprawa, twarde kartki. Wydawnictwo Dwie Siostry. Cena ok. 30 zł.

Rok w…

„Rok w lesie” to kolejna propozycja książki z samymi obrazkami. Każda rozkładówka to 1 miesiąc z życia mieszkańców lasu. Dzieci mogą zaobserwować, w którym miesiącu rodzą się młode borsuki, a w którym wiewiórki zbierają zimowe zapasy. Mikołaj bardzo lubił oglądać tę książkę gdy był nieco młodszy – przed 2 rokiem życia. Z serii ukazały się również „Rok w mieście”, „Rok na wsi”, „Rok w górach”, „Rok w przedszkolu”, „Rok w krainie czarów”, „Rok na targu”, „Rok na placu budowy”. Twarda oprawa, twarde kartki. Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Cena ok. 40 zł.

źródło: www.nk.com.pl

książki o Eli

Książki z przygodami Eli i Olka rosną razem z dziećmi. W serii możecie znaleźć części z dużymi ilustracjami i małą ilością tekstu, takie jak np. Ela i „Olek kąpią się”, „Ela i Olek jeżdżą”, „Ela i Olek jedzą”, „Piłka Eli”. Znajdziecie też książki dla nieco starszych dzieci, jak np. „Wszystkie psy Eli” i „Jabłonka Eli”. Te dwie ostatnie Mikołaj bardzo lubi i często po nie sięga. Twarda oprawa. Wydawnictwo Zakamarki. Cena od ok. 15 zł.

Felek i Tola

Przygody leśnych przyjaciół napisane prostym i przystępnym dla dzieci językiem. Piękne, humorystyczne ilustracje znajdziecie na kartach kilku części książek. Dwie ostatnie części, o których pisałam tutaj, są przeznaczone dla młodszych dzieci, około 2-3 roku życia. Wcześniejsze części wydane zostały z myślą o nieco starszych dzieciach. Wydawnictwo Dwie Siostry. Twarda oprawa. Cena ok. 35 zł.

Historia małej Popielicy

Jesienią była ulubioną książką Mikołaja, którą czytaliśmy codziennie do snu. Przyjemna, prosta historia, która może pomóc maluchom w kłopotach z zasypianiem. O tej książce pisałam Wam już wcześniej tutaj. Nakładem wydawnictwa Mamania ukazała się również druga część „Historia małej popielicy, która nie mogła się obudzić”. Twarda oprawa. Kupicie je za ok. 35 zł.

Świat w obrazkach

Te książki do coś w rodzaju małej obrazkowej encyklopedii dla dzieci z informacjami z konkretnej dziedziny. Myślę, że pozostaną z nami długo, ponieważ treści w nich można dawkować dzieciom w zależności od ich wieku. Z serii „Świat w obrazkach” do tej pory ukazało się bardzo dużo różnych tytułów, np.: kosmos, ziemia, ludzkie ciało, wieś, dzikie zwierzęta, domowe zwierzątka, las, góry, miasto, zawody, transport. Twarda oprawa. Wydawnictwo Olesiejuk. Cena ok. 15 zł.

książki Mizielińskich

Ten dizajn pokochacie Wy i Wasze dzieci. A mnogość ciekawostek i szczegółów, które można znaleźć w tych książkach, pozwala na odkrywanie w nich nowości za każdym razem, gdy je czytamy. Do tej pory Mizielińscy wydali między innymi takie książki, jak „Pod ziemią, pod wodą” – przewodnik po świecie przyrody, „Mapy” – pozycja, w której dzieci znajdą informacje i ciekawostki o krajach świata, „Mapownik” – książeczka do rysowania po mapach, „Co z Ciebie wyrośnie” – przewodnik pokazujący dzieciom różne zawody, „Mamoko”, o którym pisałam już wyżej, „D.O.M.E.K.” – przybliżający dzieciom architekturę współczesną oraz „Jeden dzień” – ilustrowany słownik obrazkowych dla maluszków, który pokazuje dzieciom rzeczy, które otaczają dzieci każdego dnia. Wydawnictwo Dwie Siostry, ceny od ok. 40 zł.

źródło: www.wydawnictwodwiesiostry.pl

Ilustrowane inwentarze

Ilustrowane inwentarze to skarbnica wiedzy dla maluchów. Piękne, realistyczne ilustracje i przystępne dla dzieci, krótkie opisy zwierząt, ptaków czy roślin to coś, co przypadnie do gustu małym czytelnikom. Mikołaj często sięga po część o zwierzętach. Czasem porównujemy rysunki w książce do figurek zwierząt, którymi bawi się nasz synek. Ukazały się 4 części inwentarzy: „Ilustrowany inwentarz zwierząt”, „Ilustrowany inwentarz drzew”, „Ilustrowany inwentarz ptaków”, „Ilustrowany inwentarz kwiatów”. Okładki są twarde, wykonane z matowego papieru. Wydawnictwo Zakamarki. Kupicie je za ok. 35 zł.

Wspaniałe kobiety

„Wspaniałe kobiety” to seria książek, która oczarowała siostrzenicę Marcina. Widzieliście kiedyś 6-latkę, która namalowała portret Fridy Kahlo? Ja widziałam. Właśnie po lekturze jednej z tych książek 🙂 Do tej pory ukazały się 3 części: „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat”, „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę”, „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię”. Twarda oprawa, kolorowe, ciekawe ilustracje i najważniejsze fakty z życia każdej z przedstawionych bohaterek. Wydawnictwo K.E. Liber. Kupicie je za ok. 20 zł.

źródło: www.keliber.pl

Doktor Esperanto

„Doktor Esperanto i język nadziei” to tegoroczna nowość wydawnictwa Mamania. To historia Ludwika Zamenhofa i kulisy powstawania języka esperanto, którego autorem był właśnie młody Ludwik. Przyznam, że z tej książki sama dowiedziałam się kilku nowości. Kolorowe, ciekawe ilustracje i niewielka ilość tekstu zachęcą dzieci do samodzielnego czytania. „Doktora Esperanto” pod choinką znajdzie 6-latka z naszej rodziny. Oprawa twarda. Wydawnictwo Mamania. Kupicie ją za ok. 30 zł.

Kształty w matematyce

„Kształty w matematyce” to mój faworyt wśród książek matematycznych dla dzieci? Dlaczego? Ano dlatego, że mnóstwo w niej ciekawostek i… otwieranych okienek! Dzięki nim dzieci mogą dosłownie odkrywać matematykę. Książka przeznaczona jest dla starszych dzieci, ale właśnie dzięki okienkom i kolorom, Mikołaj ją uwielbia. Książka ma twardą oprawę. Kartki są wykonane ze sztywniejszego kartonu. Orientacyjna cena to 35-50 zł. Wydawnictwo Olesiejuk.

*wg raportu Biblioteki Narodowej z 2019 roku

2 comments on “Najlepsze książki dla dzieci w wieku 0-6 lat

  1. O jakie! A myslalam ze znam się na dziecięcych książeczkach a tu okazuje się że jestem daleko w tyle. Ogarnęłam jedynie 1/3 z tego co tutaj zaproponowałaś Ola! A my z Ritką jestesmy prawdziwymi molami książkowymi. Uwielbiamy tak spędzać czas. Baaaardzo duzo książek mamy w naszej kolekcji ale niestety wszystkie juz przerobione po kilka razy. Srednio co 2-3 miesiące zamawiam większą dostawę. Lubię wydawnictwo Dwie Siostey, mamalu, zieloną sowę i zakamarki 🙂 chyba nic nie przekrecialm. Caluje Was!

  2. Jak ja bym chciała czytać mojemu 2,5 latkowi na dobranoc. Ale niestety on tego nie lubi zabiera mi książkę albo przekłada sam kartki nawet nie można zdania dokończyć 😔😔

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *